Перейти до контенту

Цей «Дождь» надовго

Менше емоцій. Сталося те, що мало статися.

Українське суспільство сьогодні монолітне як ніколи. Воно прагне свободи і незалежності від Москви. Проте амплітуда того, на що люди готові піти заради цього, і в чому ця свобода полягатиме, дуже широка.

Українці не виняток. Інші суспільства так само неоднорідні, але об’єднані своїми цементуючими ідеями, цінностями, принципами, історією, культурою тощо.

Як не дивно (насправді ні), з російським суспільством та сама ситуація. Воно, по-перше, неоднорідне. Про що свідчить свіжа історія з телеканалом «Дождь» та реакція на неї провідних ліберальних умів російської еміграції. А, по-друге,  і в російському суспільстві є цементуючі, окрім «нагайки Путіна», фактори. Перш за все - це патріотизм.

Тому російські ліберали і не бажають, щоб їхні співвітчизники вмирали на війні проти України. Вони проти того, щоб Росія була переможена і принижена і, зрозуміло, щоб не платила ніяких репарацій. Про розпад та ядерне роззброєння й говорити годі. Деякі навіть вболівають, так би мовити, «за свою команду».

Тут варто кілька слів сказати і про саму російську еміграцію. Яка, синхронно із падінням престижу Росії, перетворилася із імперських лібералів на звичайну діаспору із душком великодержавної зверхності. Але, здається, цього ще не зрозуміла. І виглядає на те, що їх таки зачіпає за живе, коли режим таврує їх «націонал-зрадниками» чи «іноземними агентами». Особливо неприємно їм  таке відчувати саме як патріотам Росії.

Але повернімося до наших проблем. Скільки ресурсів та часу було витрачено на те, щоб засудити або виправдати російських лібералів у внутрішніх українських суперечках! А життя (і латвійські бюрократи, за що їм окреме велике «дякую») показало очевидне – це просто емігранти, які були вимушені покинути свою країну. Дехто з них чисто ситуативно опинився з іншого боку і попутно на стороні демократичного світу. І може бути навіть так, що деякі з них ніколи не зрозуміють нас, а ми ніколи не зрозуміємо їх.

Відповідно, не потрібно ані очікувати від них повної солідарності з нами, ані вважати всіх до одного засланими козачками. Просто слід пам’ятати, що існує висока ймовірність того, що вони приховано працюють на Кремль, або несвідомо – на свою країну. Що в нашому випадку не сильно відрізняється.

Тому менше емоцій. Сталося те, що мало статися. Не варто надавати цьому випадку якогось надзвичайно важливого значення. Не було б цього інциденту, трапився б схожий.

Насправді найважливіше може початися пізніше. Якщо російська еміграція остаточно вирішить, що їх «чомусь і незаслужено» погано трактують в місцях еміграції. Тільки тоді російські опозиційні лідери думок змушені будуть зайняти більш чітку й виразну позицію. Інакше, як політики, вони нікому і ніде не будуть потрібні. А це означає, що замість того, щоб більше часу присвячувати пошуку європейського фінансування, їм таки доведеться поборотися з режимом Путіна. І це добре.

Разом з тим, серед них можуть з’явитися справжні претенденти на те, щоб підняти прапор «ображеної Росії» в майбутньому. А це вже погано.

Тому слід розуміти, що коли Кирило Буданов чи Олексій Данілов говорять про майбутній розпад Росії, вони це говорять не для красного слівця. Це також питання виживання України.

Останні новини