Перейти до контенту

Спільна історія

Чому українцям зрозумілі «історичні аргументи» Путіна?

Після того як Владімір Путін опублікував від свого імені розлогий текст про «один народ», багато хто хотів почути «нашу відповідь» у виконанні Володимира Зеленського. Є в нас такий спорт з елементами мазохізму – відповідати росіянам. Хоча, як казав інший «вождь пролетаріату», один дурень може поставити стільки дурних запитань, що й тисяча мудреців не зможуть відповісти.

Проте якщо пропустити повз вуха маразм про «один народ, єдине ціле» і пройтися по аргументах, то вони викликають розпач. Розпач від того, що всім цим шлаком у нас так само наповнені підручники, публічні виступи, дискусії в соцмережах. Ними послуговуються і патріотичні політики, і маститі вчені, і так звані пересічні. А це вже реально страшно й сумно. «Керівники сучасної України та їхні зовнішні покровителі вважають за краще про ці факти не згадувати», – побивається Путін. Якби ж це було правдою!

Отже, по пунктах. Для початку – про «стіну, яка виникла в останні роки між Росією та Україною». Хіба не про це говорять з 2014 року? Не розповідають, як було добре, поки Росія підло не напала? До 2013 року жили, мовляв, душа в душу, а потім така несподіванка. Але повернімося до «історії».

Путін пише про найбільшу державу в Східній Європі. Те, що Київська Русь була дуже великою, відомо кожному школяреві, адже мірятися площею – стара традиція на 1/5 частині суші. А також про «вибір православної віри» князем Володимиром. Дарма, що до великого церковного розколу на момент хрещення Києва залишалося понад пів століття. Це, до речі, і наш історичний «канон». Далі ця ниточка про «споконвічне» православ’я і «насадження» католицизму тягнеться аж до Другої світової війни. Ну а якщо «латиняни» – одвічні вороги, то логічно, що є і «православні брати по вірі».

Або про кризу центральної влади в Русі. Хіба не нею досі пояснюють всі невдачі того часу? Мовляв, руські князі були роз’єднані, тому не змогли подолати монголів. А той прикрий факт, що монголів до того часу не міг подолати ніхто від Тихого океану до Адріатичного моря, ніяк не насторожує? Боротьба з кочовиками Великого Степу справді вимагала консолідації ресурсів і влади. Для цього, наприклад, об’єднувалися осілі суспільства і в Китаї, і в Європі (держава Карла Великого, наприклад). Об’єднувалися через загрозу, а не навпаки. Натомість ми досі послуговуємося тезою з російської, а згодом радянської історіографії – що колись була роздробленість і перемогли монголи. А тепер цар / імператор / генсек, тому російська / Червона армія всюди несе світло правди і науки. Це точно те, що ми хочемо взяти з історії?

Або пасаж входження руських земель до складу Великого князівства Литовського. Для Путіна це було іноземним завоюванням. Для українців, які вірять в те, що між князями й козаками були тільки пустка, руїна та ярмо, ця думка є логічною та слушною. Звісно, в нас не було Середньовіччя, бідні ми, нещасні. В нас навіть позаду пам’ятника Бандері у Львові стоять чотири колони, що символізують періоди державності: княжа доба, козаччина, визвольні змагання початку ХХ ст. і сучасна Україна. Нема ВКЛ, самі ж відмовилися.

Хіба українців не вчать, що католицизм – це ополячення? Що «еліта зрадила свою націю»? А «православний народ» потім відповів «визвольною війною» проти польсько-шляхетського панування. Вчать, причому з дитинства. І колективний Путін про це пише. Добре, що хоч про Гайдамаччину в Кремлі чомусь забули.

Пише Путін і про вихідців з України в середовищі еліти Російської імперії та СРСР. Причому це ніяк не означало «зраду власного народу», як у випадку з «окатоличенням». Дивно? Звісно, дивно, але не для нас. У нас ця шизофренія так само в тренді. Ярема Вишневецький «продався», зате Дорошенкові просто не пощастило…

А ще ж є «входження Криму до складу Російської імперії» чи відсталість Галичини в Австро-Угорській імперії (ніби до того Галичина була індустріальним центром).

Можна ще багато перелічувати таких-от «спільних точок зору», але і це не головне. Головне – історія «від Путіна» зовсім позбавлена людей. Усе, як ми любимо: є полководці, вожді, генсеки. Є невідомі солдати і подвиг простого народу. Але за цим усім немає людини. Ну бо там, в РФ, люди жили виключно для побудови єдиної та неділимої. А в нас, якщо вірити історикам, суто заради відродження самостійної та соборної.

А якщо є народи, вожді і безіменні солдати, але немає людей – тоді це не історія. Це політінформація для виховання членів тоталітарного суспільства. У нас, Богу дякувати, суспільство не тоталітарне. Можливо, тому такий «варіант історії» нікому і не цікавий.

Халтура, яка досі замінювала нам історію, має бути переосмислена і перероблена. Взяти старі радянські підручники і в деяких місцях поміняти «плюс» на «мінус» – це не наука і не освіта. Це дійсно якась «антиРосія». А це справді шкідливо і неправильно, як і написав Владімір Путін. Передусім – для нас, бо тримає в ідеологічній орбіті ворога.

P.S. До речі, Путін наприкінці свого тексту згадав і про запуск ринку землі в Україні. Переживає, певно, щоб не розпродали підступним інородцям.

Автор - Назар Кісь.
Оригінальна публікація тут

Останні новини