Перейти до контенту

Показати Маріуполь до руйнувань

Марія Некрасова про проєкт “Світло/1778”.

Авторка - Олена Огоновська

Матеріал підготовлено Sebto Media для проєкту Київський Діалог: Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив, орієнтованих на реформи, за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Про її рідний Маріуполь часто говорять зі співчуттям. Вона ж хоче показати його як місто-герой. І робить це, зокрема, через фотографії. 18-річна Марія Некрасова з Маріуполя створює проєкт “Світло/1778”. Чому така назва? Як Марія збирає кошти на благодійність? Та що, на її думку, варто знати про Маріуполь? Про це - далі.

Ролики, Маріуполь та Дніпро

Ролики, бізнес-школа та стартап у 15. Це одні з речей, що описують життя Марії в Маріуполі до повномасштабного вторгнення. Дівчина катається на роликах з дитинства. Будучи підлітком, навчалась у бізнес-школі, де й надихнулась на запуск свого стартапу і стала тренеркою — навчала кататись на роликах.

Після 24 лютого 2022 року Марія поїхала з Маріуполя до Дніпра, де проживав її дядько.

“Коли ми приїхали перший день в Дніпро, я така: “О, я знаю що там є скейт-парк”. І там один з найбільших насправді, і я з частково цьому зраділа, що клас, можливо навіть попаду колись туди. І через пару днів ми знайшли собі квартиру і вийшло так, що вона буквально напроти цього скейт-парку. Я продовжила кататися”.

Світло/1778

Марія запланувала вступати в Українську академію лідерства, аби реалізувати власний проєкт. Та спочатку ще не знала, який саме. Але після переїзду до Дніпра була впевнена: це буде проєкт про Маріуполь.

“Під час навчання в академії до мене просто прийшла ідея, що можна зробити фотографію. Бо я колись фотографувала, проходила курс у Маріуполі.

Мені не подобалось в нашому суспільстві те, що коли я кажу, що я з Маріуполя, мені співчувають. Я розумію, що зараз це місто сприймається більше як горе всієї країни, як остання фортеця Донецької області чи щось таке. Але я хочу, щоб місто сприймали як герой.

І тому я захотіла показати місто, як воно було до руйнувань, до повномасштабного вторгнення — яким воно було класним. Бо насправді там було дуже багато інвестицій, стартапи. І він насправді був класним, і я хотіла це показати людям через фотографії”.

З майже кожною фотографією була пов’язана історія людини, яка була в Маріуполі проїздом або жила якийсь час.  Так народився проєкт “Світло/1778”. Чому така назва?

“Світло. Бо ми висвітлюємо якусь подію, проблему, інформацію. Ось ми хотіли висвітлювати інформацію і “освічувати” людей в цій сфері. 1778 - це рік заснування Маріуполя”.

Першу виставку фотографій провели у Львові, адже річне навчання в Українській академії лідерства проходило саме там. Крім того, Марія провела й коротку лекцію про Маріуполь, його культуру та історію. Далі виставка помандрувала до Дніпра.

“Виставка була благодійна, і ми зібрали десь понад 7000 грн, які відправили частину на ТрО Дніпра, частину на підтримку Асоціації сімей бійців Азовсталі”.

Благодійні забіги та Азов

Марія також організовувала благодійні забіги. Один з них відбувся онлайн, інший — у Львові. Останній перевершив очікування дівчини.

“Ми зібрали понад 70 учасників, хоча розраховували на 50. І нам не вистачило на деяких навіть стартових номерів через те, що їх прийшло настільки багато. Ми зібрали 22 000 грн, хоча розраховували на 10. І це було вау. На жаль, я не змогла тоді стартувати цей забіг, бо захворіла, але моя команда [примітка: команда Марії складалась зі студентів/ок академії лідерства] мене в той момент змогла підстрахувати. І все пройшло дуже класно”.

Нині Марія мріє організувати ще один забіг, присвячений полоненим азовцям.

“Це забіг, де ми робили б жетони, на яких було б ім'я кожного військового Азова, який зараз в полоні. Саме Азова, бо всі наші проєкти пов'язані з ним. Для мене цей підрозділ найбільш близький. Вони були в нас і в 14-му році, вони були і у 22-му році. І це просто класні “ребята”, з якими я відчуваю такий конект ніби.

В мене нема нікого суперблизького з того підрозділу, але відчуваю наче такий обов'язок і якось віддячити, або допомогти, або чимось посприяти”.

5 фактів

Які 5 фактів про Маріуполь, на думку Марії, варто знати кожному/ій українцю/ці?

  1. Маріуполь — не Донбас

“Всі дуже люблять приписувати Маріуполь до Донбасу Так, його, можливо, в якийсь момент приписували через його індустріалізацію, але там нема Донецького вугільного басейну. Тому це Приазов'я”.

2. Маріуполь названий на честь собору Марії Магдалини, який стояв на місці драмтеатру (Донецького академічного обласного драматичного театру).

“Після того там було поховання військових і червоноармійців, якщо я не помиляюсь”.

3. Дмитро Чичера — активіст, волонтер, фотограф, засновник вільного простору “Халабуда”.

“Це просто дуже класна людина, яку я обожнюю. У 14-му році Дмитро Чичера заснував волонтерський хаб, який потім переріс в щось більше — в якийсь більш масштабний освітній проєкт. Завдяки цій людинці дуже багато людей інших отримали допомогу, а зараз він ймовірно перебуває в російському полоні”.

Дмитро Чичера зник у Маріуполі в березні 2022 року.

4. Маріуполь був в окупації 2 місяці у 2014-му році.

“Дуже багато хто не знають про це, кажуть, що так, до вас заходили, можливо, на пару днів зі сторони ДНР, але насправді то була окупація два місяці. І 13 червня Азов зміг відстояти місто”.

5. У Маріуполі є Лівий та Правий береги.

“До речі, для мене було подивом, коли я стала зараз мандрувати більше по Україні, що не в усіх містах є поділ на лівий і правий берег. Ось в нас є Лівий і Правий береги”.

Рік розвитку

Як рухатись далі, Марія ще вирішує. Цей рік вона для себе розділила по сферах, в яких хоче себе “прокачати”.

“Ось зараз я літо виокремила для того, щоб набути якомога більше спільнот. Осінь я виділила собі більше як професійний розвиток.  І вже після зими, десь після Нового року я буду більш активно готуватись до ЗНО, складати його більш гарно, ніж я склала до того, щоб вступити в Києво-Могилянську академію”.

Матеріал підготовлено Sebto Media для проєкту Київський Діалог: Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив, орієнтованих на реформи, за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Останні новини