Перейти до контенту

Мовчазна таємниця малайзійського «Боїнга»

Минуло десять років з моменту зникнення 8 березня 2014 року пасажирського рейсу MH370 Malaysia Airlines. Ця подія досі залишається однією з найбільших авіаційних загадок у світі.

Неймовірно, щоб сучасний лайнер Boeing 777-200ER з 239 людьми на борту міг безслідно зникнути. А численні пошуки за останнє десятиліття досі не дали відповіді на питання, що ж насправді сталося?

Під час вшанування пам’яті жертв, яке відбулося на початку тижня, міністр транспорту Малайзії оголосив про нові пошуки .

Що ж сталося з MH370?

Рейс мав прямувати з Куала-Лумпура до Пекіна. Авіадиспетчерська служба втратила зв'язок із літаком через 60 хвилин польоту над Південно-Китайським морем.

Згодом він був відстежений військовим радаром, перетинаючи Малайський півострів, і востаннє був виявлений радаром над Андаманським морем у північно-східній частині Індійського океану.

Пізніше автоматичний супутниковий зв'язок між літаком і телекомунікаційним супутником британської фірми Inmarsat показав, що літак опинився в південно-східній частині Індійського океану.

Це стало основою для визначення початкових районів пошуку Австралійським бюро безпеки повітряного транспорту. Пошуки проводилися в Південно-Китайському та Андаманському морях.

На сьогоднішній день досі невідомо, що спричинило зміну курсу та зникнення літака.

Що наразі дали пошуки MH370?

Через десять днів після зникнення MH370 пошуки в південній частині Індійського океану очолила Австралія за участю літаків ще кількох країн. Вони тривали до 28 квітня і охопили площу океану в 4,5 мільйони квадратних кілометрів. Але уламків ніде не було виявлено.

Підводні пошуки в Індійському океані, в 2800 км від узбережжя Західної Австралії, також не дали жодних доказів можливого місця катастрофи.

Загалом пошуки тривали 1046 (!!!) днів і були зупинені 17 січня 2017 року.

А як щодо уламків?

Хоча головне місце аварії досі не знайдено, кілька уламків були викинуті на берег в інших країнах.

Флаперон (рухому частину крила літака) викинуло на острів Реюньйон у західній частині Індійського океану. Пізніше було підтверджено, що він належить MH370.

На сьогоднішній день ці уламки, знайдені в західній частині Індійського океану, є єдиними речовими доказами, пов’язаними з MH370.

Чому шукають зараз?

Сучасні океанографічні моделі дрейфу не можуть точно визначити місце аварії.

Запропонований новий пошук значно звузив цільову область в межах широт 36°S і 33°S.

З моменту перших підводних пошуків технологія вдосконалилася. Компанії використовують парк автономних підводних апаратів із покращеною роздільною здатністю за допомогою дистанційно керованих надводних суден.

У районі, де будуть проходити пошуки, глибина океану сягає близько 4000 метрів. Температура води 1–2°С, течія слабка. Це означає, що навіть через десять років поле уламків залишатиметься відносно стабільним.

Хто винен?

У підсумковому звіті про катастрофу зазначається, що MH370 зник безвісти 8 березня 2014 року, майже одразу після передачі від малайзійського до в'єтнамського управління повітряним рухом. Зв'язок із літаком було втрачено менш ніж через 40 хвилин після зльоту.

І малайзійські, і в’єтнамські авіадиспетчери відклали початок аварійних процедур, оскільки не вдалося встановити зв’язок із літаком після переходу з одного повітряного простору в інший. Це, як йдеться у звіті, призвело до затримки будь-яких пошуково-рятувальних робіт.

Враховуючи, що початковий район пошуку знаходився на північ від Малайзійського півострова на передбачуваному шляху літака, і будь-яка інформація про те, що літак міг летіти назад над півостровом, не з’являлася протягом деякого часу, а тому початкова затримка з ініціюванням пошуково-рятувальних робіт могли зіграти фатальну роль.

Звіт охоплює кілька інших питань, пов’язаних з польотом, обслуговуванням літака, екіпажем, вантажем тощо, але його висновок закінчується рядком:

… (Слідча) група не може визначити справжню причину зникнення MH370.

Все ще загадка

Очевидно, що хтось або щось були відповідальним за втрату літака, пасажирів і екіпажу. Але без доказів з бортових самописців малоймовірно, що будь-яка з багатьох теорій щодо причини катастрофи буде доведена.

Зі звіту випливає, що згідно з доступною інформацією та симуляціями, літак вручну відхилили від запланованої лінії, що свідчить про свідомий намір того, хто керував літаком. Вимкнення транспондерів, які дозволяють відстежувати літак цивільними радарами, також свідчить про цей свідомий намір.

Тобто не можна виключити незаконного втручання в рейс MH370.

Але ретельні перевірки попередньої роботи капітана та екіпажу не знайшли жодних доказів, які б могли прямо вказувати на підготовку до викрадення або планування катастрофи судна.

Тож причини трагедії, ймовірно, залишатимуться припущеннями протягом тривалого часу, якщо не з’являться нові докази.

Отримані уроки

Після втрати MH370 у всьому світі почалися спроби покращити відстеження літаків авіакомпаній. Очевидно, що подорожуючі хочуть, щоб органи управління повітряним рухом завжди знали, де знаходяться всі літаки, без збоїв і без можливості будь-кому вимкнути систему стеження.

Вдосконалення системи відстеження призведуть до того, що борт літака буде «розмовляти» із системою відстеження кожні 15 хвилин, поєднуючи із даними GPS про місцезнаходження, висоту, курс і швидкість.

Це має значно підвищити ймовірність знайти літак, але це не гарантує, що місцезнаходження літака буде відомим протягом усього польоту.

Наприклад, якщо літак летить зі швидкістю 650 км/год, то коли він здійснює останній зв’язок із системою відстеження, через 15 хвилин він може бути де завгодно в зоні пошуку радіусом близько 300 кілометрів.

Перспективи нових пошуків

Пошук уламків рейсу MH370 в океані – це не просто пошук голки в копиці сіна; це випадок пошуку голки, яка щодня переміщається в одній із найбільш мінливих територій світу.

Також це одне з найвіддаленіших місць на Землі.

Велика частина морського дна південної частини Індійського океану залишається  некартографованою, з глибинами до 7,4 км. Це далеко від звичайних судноплавних шляхів і комерційних польотів, з невеликою кількістю рибальських човнів, без значних масивів суші та одними з найгірших вітрів у світі. Всі ці чинники роблять її дуже складною областю для пошуку.

На глибинах понад 2-3 км розгортання гідролокатора є громіздким і непомірно дорогим. Крім того, для створення даних потрібно багато часу. Головною проблемою для технологій є досягнення точності на таких глибинах через розсіювання сигналу, спричинене нерівними, особливо кам’янистими субстратами на морському дні.

Розробка більш досконалих автономних підводних апаратів може стати ключем до пошуку MH370 у південній частині Індійського океану разом із постобробкою даних, яка може визначити, як можна ідентифікувати об’єкти на морському дні.

Це дозволяє відрізнити морське дно від об’єктів, які шукають. Однак територія, де зник MH370 величезна, а це означає, що майбутні пошуки будуть такими ж складними, як і по свіжих слідах у 2014 році.

Останні новини