Перейти до контенту

Бельгія: лобізм, цинізм та сяйво кривавих діамантів

Окремі країни ЄС продовжують демонструвати моральне лицемірство.

Вмощуйтесь зручніше, це лонгрід, достойний голлівудського бойовика.

В бельгійському Антверпені радісна передсвяткова атмосфера. Поважні клієнти діловито проходжуються перед рядами діамантів. В офісах підписуються угоди на сотні мільйонів доларів щодня. ЄС прийняв вже 9 пакетів санкцій, але у них знову і знову немає ефективної заборони на імпорт  алмазів з Росії.

Чому саме Бельгія? Порт Антверпен – центр торгівлі коштовним камінням ще з початку XV століття. Індійські алмази доставляли до Брюґґе, а потім в Антверпен, де їх обробляли, а після - вставляли в ювелірні прикраси і продавали. Ювелір Людвіг ван Беркен створив перший верстат для огранки алмазів, чим забезпечив лідерство цієї країни на багато років наперед. Саме через бельгійський Антверпен сьогодні проходить 80% всіх необроблених і 50% оброблених алмазів у світі. Основними покупцями бельгійських діамантів залишаються США, ОАЕ, Індія, Китай та низка інших країни.

За різними оцінками, щороку тут продають коштовностей на суму від 36 до 50 млрд доларів.

До вторгнення в Україну 25% алмазів, що проходять через Антверпен, надходили із Росії. 2021 року Бельгія імпортувала необроблених російських алмазів на €1,8 млрд, а за перші вісім місяців 2022 року - на €1,2 млрд, згідно зі статистикою національного банку Бельгії, якою поділилася британська Guardian.

Так от, ще у березні 2022 року США, Євросоюз та Велика Британія запровадили ембарго на імпорт усіх видів алмазів з Росії, крім технічних. Проте й зараз його успішно обходить Бельгія, яка, як і раніше, купує алмази для своєї ювелірної індустрії у російської компанії «Алроса».

Кілька високопоставлених дипломатів заявили, що коливання Бельгії щодо заборони російських алмазів стає все більш неприйнятними.

Тому Бельгія та її непохитна підтримка галузі, яка давно пов’язана з автократами, диктаторами та збройними конфліктами знову, опинилася в незручному центрі уваги.

Ще у квітні президент України Володимир Зеленський закликав депутатів бельгійського парламенту припинити торгівлю дорогоцінним камінням російського походження. «Я вважаю, що мир дорожчий, ніж діаманти в магазинах», — сказав він.

БЕЛЬГІЯ ТА ЛОБІЗМ

Уряд Бельгії виявився найактивнішим прихильником продовження імпорту російських алмазів з метою захисту своєї багатомільярдної індустрії дорогоцінного каміння.

І все це, незважаючи на те, що російська алмазна промисловість тісно пов’язана не лише з кремлівськими силовими структурами, але й з російською армією.

Тож чому Росія може торгувати з країною, де розташовані ключові інституції ЄС, у той час як європейська промисловість в боргах через високі ціни на газ і нафту, а звичайні споживачі максимально економлять в своїх будинках?

Відстежити лобіювання однією особою чи установою цієї теми майже неможливо, але найбільш цитованим ім’ям продовження європейсько-російської торгівлі діамантами – прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо.

БЕЛЬГІЯ ТА ЦИНІЗМ

Саме він заявив, що Бельгія не блокує жодних санкцій проти російської торгівлі алмазами. «Протягом шести століть Антверпен довів, що йому завжди вдається залишатися стійким і інноваційним у бурхливі часи. Якщо Бельгія припинить імпорт діамантів, торгівля переміститься в Дубай за один день. У такому випадку вплив на Росію буде нульовим, але вплив на Європу буде дуже великим», — сказав прем’єр-міністр Бельгії у своїй промові на галузевій конференції.

Том Нейес, речник антверпенської алмазної промисловості, додав, що цей крок зовсім не зашкодить Росії, натомість це означатиме лише переміщення галузі до країн, де етичні стандарти нижчі, та що такий крок призведе до втрати тисяч робочих місць у Бельгії.

БЕЛЬГІЯ ТА КОРУПЦІЯ

Боротьба з відмиванням грошей, податкове регулювання та прозорість – це точно не про бельгійських торговців діамантами.

Алмазна промисловість має великий вплив на бельгійську політику, особливо у Фландрії.

У 2008 році влада розкрила найбільше шахрайство однієї алмазної компанії. Omega Diamonds - друга за величиною після De Beers, яка протягом багатьох років мала монополію на експорт алмазів з Анголи. Розслідування, розпочате в 2006 році, прийшло до висновку, що компанія створила схему податкового шахрайства. Omega Diamonds імпортувала алмази з Анголи та Демократичної Республіки Конго через Дубай до Антверпена. Таким чином змогла приховати свій додатковий прибуток від бельгійських податкових органів.

Федеральна поліція Бельгії провела обшук на території Omega Diamonds. Результатом рейдів стало рекордне вилучення алмазів на 150 (!) мільйонів доларів. Відтоді компанії в Антверпені почали побоюватися подібних контрольних перевірок з боку бельгійських судів і федеральної поліції. Через це вони звернулися за політичною підтримкою, і отримали допомогу від окремих політиків, які звинуватили правоохоронні органи в псуванні репутації алмазної промисловості.

У грудні 2010 року була створена таємна група «Діамантовий клуб», яка мала просувати спеціальний законопроект. Відповідно до нього, алмазні компанії, які підозрюються у шахрайстві, можуть уникнути в’язниці, заплативши певну суму в державну скарбницю, а також запобігти, у багатьох випадках, глибшому розслідуванню.

Посилаючись на цей закон, Omega Diamonds у 2013 році погодилася виплатити компенсацію в розмірі 160 мільйонів євро, щоб уникнути судового переслідування за ухилення від сплати податків і відмивання грошей. І все це плата за шахрайство на суму понад 2 мільярди євро. Угода зі слідством зняла з Omega Diamonds усі звинувачення.

Криваві алмази все ще проходять через Антверпен, в основному через компанії та банківські рахунки в Швейцарії. Прикладом цього був випадок, коли в березні 2017 року бельгійська влада вилучила у великої групи контрабандистів, що базується в Антверпені, діаманти на суму 14 мільйонів євро, імовірно, з Кот-д'Івуару. Розслідування також виявило ще кілька женевських фірм, які використовували підроблені сертифікати для імпорту необроблених алмазів на суму 370 мільйонів євро перед продажем їх бельгійським торговцям.

Згідно з дослідженням неурядової організації Partnership Africa Canada про діаманти та конфлікт у африканському Сьєрра-Леоне, дилери в Антверпені регулярно розраховуються за багатомільйонні транзакції готівкою та майже не пропонують квитанцій.

Інші неурядові організації згодом звинуватили Бельгію в тому, що вона доклала максимум зусиль для зняття санкцій з головного виробника алмазів у Зімбабве, надаючи цим підтримку деспотичному правителю країни Роберту Муґабе.

З 2010 року Зімбабве офіційно експортувало алмазів на суму понад 2,5 мільярда доларів. Відповідно до доступної урядової звітності, лише близько 300 мільйонів доларів можна чітко ідентифікувати за публічними рахунками. Решта – кеш.

Тобто з кінця 1990-х років алмазна промисловість Бельгії нерозривно пов’язана з громадянськими війнами, локальними збройними конфліктами та корупцією по всій Африці.

Наприклад UNITA (політична партія Анголи, створена на базі повстанського угрупування) транспортувала алмази до Руанди, які радо купували антверпенські торговці діамантами, а потім на ці гроші купувала зброю зі Східної Європи, яку транспортували до Анголи обхідними шляхами.

Що стосується Росії, то, схожий як дві краплі води на українського премʼєр-міністра  Шмигаля тодішній прем’єр Бельгії Шарль Мішель, а нині президент Європейської ради, у січні 2018 року зустрівся зі своїм російським візаві  Дмітрієм Медведєвим, у Москві, щоб обговорити ділові можливості.

Російський експорт алмазів оцінюється в приблизно 4 мільярди євро на рік — це крапля у відрі нафтових доходів Кремля. Але відро з нафтою до кишені не покладеш. А красивий діамант - цілком.

До речі, The Washington Post з посиланням на звіт All Eyes та European Investigative Collaborations писала, що російська приватна військова група «Вагнера» діє в Центральноафриканській Республіці (ЦАР), використовуючи насильство та здирство, щоб прибрати до рук надзвичайно прибуткову алмазну галузь. Видання стверджує, що особи, пов'язані з групою "Вагнера", створили в одній з найбідніших африканських країн підставну компанію для захисту своїх інтересів на ринку алмазів. Так, найманці змушують збіднілих гірників і колекціонерів здавати свої дорогоцінні камені або продавати їх виключно підставній компанії "Diamville". А це компанія відома порушеннями правила Кімберлійського процесу – міжнародної ініціативи, спрямованої на запобігання збуту алмазів із зон військових конфліктів. Ну як змушують – катування, ґвалтування, вбивства. Традиційний «мотиваційний» набір «русского мира».

Торгівля алмазами, безумовно, є частиною бельгійської торгової традиції та частиною бельгійської економіки. Антверпен доклав значних зусиль, щоб зберегти за собою позицію алмазного центру. Однак це також принесло корупцію в політичну систему та стало місцем для відмивання грошей, ухилення від сплати податків і фінансування насильницьких груп в Африці.

Останні новини