Перейти до контенту

Арктичний позасанкційний газ

Як приватний російський бізнес продовжує успішно наповнювати бюджет країни-агресора та допомагає Кремлю в реалізації агресивних намірів.

Поки брюссельські бюрократи роздумують над новим пакетом санкцій, зріджений вуглеводневий газ (ЗВГ) з Росії чомусь досі вільно торгується у ЄС.

Ба більше – сукупні продажі у «недружні» балтійські країни (Естонію, Латвію та Литву) зросли зі 160 тис. тонн у 2021 році до 330 тис. тонн у 2022.

Загалом Європа минулого року морем імпортувала російського зрідженого газу ~ 18,0 мільярдів кубометрів. Майже всі обсяги припали на Францію, Бельгію, Іспанію та Нідерланди. Це означає, що регіон залишається залежним від російських енергоресурсів та вразливим до енергетичного шантажу.

На Росію припало 13% від  всього європейського імпорту, і це третє місце після США (44%) і Катару (18%).

Західні санкції та відтік іноземних інвесторів спонукали Москву ще більше покладатися на свого лідера з експорту зрідженого газу - компанію «Новатек». Незалежна компанія, яка вважається особливо близькою до Кремля, працює над завершенням свого другого великого проекту і планує зосередитися на розробці власного обладнання для зрідження, щоб допомогти Росії наздогнати найбільших у світі експортерів ЗВГ.

Амбіція – збільшити виробництво до 70 млн тонн та обігнати Катар.

Власник компанії та генеральний директор Леонід Міхельсон цього тижня підтвердив, що флагманський проект «Arctic LNG 2» споруджується згідно з планами і перша з трьох черг буде готова до експлуатації наприкінці 2023 року. Загальна потужність трьох черг становитиме 19,8 млн тонн (понад 27 млрд кубометрів).

розташування терміналу ArcticLNG 2 поблизу Мурманська на онлайн - карті судноплавства

«Arctic LNG 2» - проект компанії "Новатек" з виробництва, зберігання та відвантаження зрідженого газу та газового конденсату на основі ресурсів Південно-Тамбейського родовища.

Загальні запаси газового родовища становлять 2 трильйони кубометрів газу.

Газ, вироблений в рамках проекту «Arctic LNG 2»  буде постачатися на азійські ринки через Північний морський шлях флотом суден арктичного класу.

Судна з газом повинні проходити Північний морський шлях аж до Берингової протоки, щоб досягти Азії за 15 днів, незалежно від пори року. Так заявляється в ТЕО будівництва терміналу.

Хоча розташування терміналу поблизу Мурманська в зручній для судноплавства незамерзаючій частині Баренцевого моря наштовхує на думку, що позасанкційний газ буде постачатися і в Європу.

Незрима рука Кремля

Незалежних прибуткових компаній в енергетиці в сучасній тоталітарній Росії апріорі бути не може.

Проекти «Новатеку» традиційно користуються сильною підтримкою Кремля, який пропонував пільгові умови на аукціонах з видобутку, а також податкові пільги та навіть пряму фінансову допомогу з інфраструктурою державного фінансування, такою як дороги, аеропорт і морський порт.

Підтримку «Новатеку» з боку Кремля часто пов’язують з імовірними давніми зв’язками президента Росії Владіміра Путіна з мільярдером Геннадієм Тимченком. Тимченко залишив раду директорів "Новатек" у березні минулого року, невдовзі після того, як потрапив у чорний список ЄС через вторгнення Росії в Україну, але зберігає 23,49% акцій компанії, що робить його другим за величиною акціонером після Міхельсона.

Технологічна просунутість

«Новатек» дійсно досягнув кращих результатів у глибоководному бурінні та розвідці родовищ, ніж державні «Газпром» та «Роснефть». Але не завдяки якомусь особливому таланту власних СЕО та інжинірингової команди.

Результатами «Новатек» в основному повинна завдячувати довгостроковому партнерству з французькою «Total», другим за величиною гравцем у сфері ЗВГ у світі.

Вимушене рішення «Total» припинити інвестиції в нові проекти в Росії потенційно створює ризики для експансії «Новатеку» в Арктиці, але французька компанія — принаймні на даний момент — не продає свої 10 % у «Arctic LNG 2».

Як не продає й 20% акцій у проекті «Ямал СПГ»  і 10% у Мурманському та Камчатському ЗВГ-терміналах.

Незважаючи на санкції, «Total» також залишає двох представників у правлінні «Новатек».

В чому небезпека для України

Якщо попри санкції проект «Arctic LNG 2» буде завершено з використанням обладнання і послуг, наданих західними компаніями – це розблокує видобуток на нових родовищах в Арктиці. Це вплине не тільки на глобальні зміни клімату та енергетичну залежність Європи, але й дасть додатковий потенціал для наповнення бюджету країни – агресора.

Reuters пише, що комітет з енергетики Верховної Ради закликав США та ЄС заборонити своїм компаніям надавати допомогу РФ в експорті ЗВГ, а також запровадити вторинні санкції проти чинних ЗВГ-проектів.

Зокрема, нові обмеження, запропоновані Києвом, передбачають:

- розширити ембарго на російське паливо, включивши до нього заборону на постачання зрідженого газу;

- заборонити надання транспортних, страхових та фінансових послуг для експорту російського ЗВГ

- запровадити повний набір вторинних санкцій проти російського ЗВГ – сектору та запровадити політику, спрямовану на обмеження передачі технологій.

Як в аналогії з «Північним потоком»: будь – яке посилення ролі Кремля на енергетичній арені коштуватиме нашій країні зусиль та життів. Євроспільнота має бути послідовною: неможливо одночасно обмежувати доступ на свій ринок для одних товарів та вільно торгувати іншими.

Зріджений газ є важливою сировинною складовою європейської економічної моделі. Але не є незамінним. Країни Перської Затоки та Африки з легкістю замінять пропозицію Росії.

Було б тільки бажання у самої Європи.

Останні новини