Перейти до контенту

Зброї та видовищ!

Огляд витрат країн на озброєння та тенденції мілітаризації.

Відповідно до нового звіту, опублікованого Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), загальні військові витрати країн досягли рекордного рівня в 2,443 трильйона доларів у 2023 році.

За даними шведського аналітичного центру, який відстежував військові витрати країн на основі відкритих джерел з 1960-х років, витрати в усьому світі зросли на 6,8% у реальному вираженні протягом 2022 року, що с найбільшим зростанням з 2009 року. У кожному регіоні спостерігається зростання, але найбільше - в Європі, Азії та Океанії, а також на Близькому Сході.

Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення ситуації з миром і безпекою.

Як і в минулому, Сполучені Штати очолили список військових витрат з 916 мільярдами доларів. За ним йдуть Китай з оцінками в 296 мільярдів доларів, Росія з оцінками в межах 109 мільярдів доларів та Індія з 83,6 мільярдами доларів.

Постійний великий покупець зброї, Саудівська Аравія, з витратами 75,8 мільярдів доларів, опинилася на п’ятому місці. Велика Британія витрачає 74,9 мільярдів доларів, Німеччина - 66,8 мільярдів доларів (а не обіцяні 100 млрд в рік), Франція  - 61,3 мільярда доларів.

Україна в звіті SIPRI  витратила на оборону 64,8 мільярда доларів.

У відсотках від ВВП військові витрати зросли на 2,3% у 2023 році, а світові військові витрати на людину були найвищими з 1990 року, коли Холодна війна добігала кінця.

Загальна сума майже 2,5 трильйона доларів приблизно вдвічі перевищує суму, яку світ виділив на боротьбу зі зміною клімату.

Військові витрати 31 країни-члена НАТО склали в цілому 1,31 трильйона доларів, або 55% світових військових витрат.

На Сполучені Штати припадає більше двох третин (68%) загального військового бюджету НАТО, тоді як на європейських членів НАТО припадає ще 28%, що є найвищим відсотком за останнє десятиліття.  Туреччина і Канада склали решту 4%.

Згідно зі звітом, через десять років після того, як країни-члени НАТО взяли на себе зобов’язання витрачати щонайменше 2% свого ВВП на свої війська, 11 досягли або перевищили цю ціль вже у 2023 році.

Для європейських країн останні два роки війни в Україні докорінно змінили їхній погляд на безпеку. Ця зміна у сприйнятті загрози відображається у зростанні часток ВВП, які спрямовуються на військові витрати, при цьому ціль у два відсотки все частіше розглядається як базова складова, а не верхня межа, яку необхідно досягнути.

У 2023 році військові витрати Росії зросли на 24%, зрісши на 57%, починаючи з 2014 року.

Відповідно до звіту, маючи військовий бюджет, який оцінюється майже в 300 мільярдів доларів, у 2023 році на Китай припадала половина загальних військових витрат у регіоні Азії та Океанії. Ця сума зросла на 6% порівняно з 2022 роком і є двадцять дев’ятим роком поспіль збільшенням військового бюджету Пекіна.

А що ж сусіди Китаю? У 2023 році Японія, яка займала десяте місце у світі за обсягами військових витрат, збільшила свій бюджет на 11% до 50,2 мільярда доларів у порівнянні з 2022 роком. Тайвань збільшив свої витрати до 16,6 мільярда доларів, що також відповідає 11%.

Що стосується Близького Сходу, то загальні військові витрати у 2023 році в цілому зросли на 9% до 200 мільярдів доларів, що є найвищим річним темпом зростання в регіоні за останнє десятиліття.

Через війну в Газі Ізраїль збільшив свій бюджет на 24% до 27,5 мільярда доларів США. Витрати Ізраїлю значно перевищують витрати Туреччини, яка також збільшила свій військовий бюджет майже до 16 мільярдів доларів. Витрати Ірану зросли лише незначно (0,6%) до приблизно 10,3 мільярда доларів, з яких 37% дісталися Корпусу вартових Ісламської революції.

Військові витрати зросли і в Латинській Америці, особливо в Мексиці, уряд якої намагається протистояти організованій злочинності. Використання військових для придушення бандитизму та наркотрафіку є тенденцією, що зростає в регіоні протягом багатьох років, оскільки уряди або не можуть вирішити проблему за допомогою звичайних засобів, або віддають перевагу негайним насильницьким діям.

Минулого року Бразилія збільшила свої військові витрати на 3,1% до майже 23 мільярдів доларів, оскільки її Конгрес подав конституційну поправку, яка передбачає збільшення військового бюджету до мінімум 2% ВВП на рік.

Сплеск витрат не віщує нічого доброго для глобальної стабільності, але перспективи війни та миру залежать не тільки від витрачених грошей. Ключове питання полягає в тому, чи можуть дипломатичні ініціативи, спрямовані на припинення поточних конфліктів і зниження наростаючої напруги між великими державами, мати пріоритет перед спалахом насильства.

Останні новини