Відповідно до нового звіту, опублікованого Стокгольмським інститутом дослідження проблем миру (SIPRI), загальні військові витрати країн досягли рекордного рівня в 2,443 трильйона доларів у 2023 році.
За даними шведського аналітичного центру, який відстежував військові витрати країн на основі відкритих джерел з 1960-х років, витрати в усьому світі зросли на 6,8% у реальному вираженні протягом 2022 року, що с найбільшим зростанням з 2009 року. У кожному регіоні спостерігається зростання, але найбільше - в Європі, Азії та Океанії, а також на Близькому Сході.
Безпрецедентне зростання військових витрат є прямою відповіддю на глобальне погіршення ситуації з миром і безпекою.
Як і в минулому, Сполучені Штати очолили список військових витрат з 916 мільярдами доларів. За ним йдуть Китай з оцінками в 296 мільярдів доларів, Росія з оцінками в межах 109 мільярдів доларів та Індія з 83,6 мільярдами доларів.
Постійний великий покупець зброї, Саудівська Аравія, з витратами 75,8 мільярдів доларів, опинилася на п’ятому місці. Велика Британія витрачає 74,9 мільярдів доларів, Німеччина - 66,8 мільярдів доларів (а не обіцяні 100 млрд в рік), Франція - 61,3 мільярда доларів.
Україна в звіті SIPRI витратила на оборону 64,8 мільярда доларів.
У відсотках від ВВП військові витрати зросли на 2,3% у 2023 році, а світові військові витрати на людину були найвищими з 1990 року, коли Холодна війна добігала кінця.
Загальна сума майже 2,5 трильйона доларів приблизно вдвічі перевищує суму, яку світ виділив на боротьбу зі зміною клімату.
Військові витрати 31 країни-члена НАТО склали в цілому 1,31 трильйона доларів, або 55% світових військових витрат.
На Сполучені Штати припадає більше двох третин (68%) загального військового бюджету НАТО, тоді як на європейських членів НАТО припадає ще 28%, що є найвищим відсотком за останнє десятиліття. Туреччина і Канада склали решту 4%.
Згідно зі звітом, через десять років після того, як країни-члени НАТО взяли на себе зобов’язання витрачати щонайменше 2% свого ВВП на свої війська, 11 досягли або перевищили цю ціль вже у 2023 році.
Для європейських країн останні два роки війни в Україні докорінно змінили їхній погляд на безпеку. Ця зміна у сприйнятті загрози відображається у зростанні часток ВВП, які спрямовуються на військові витрати, при цьому ціль у два відсотки все частіше розглядається як базова складова, а не верхня межа, яку необхідно досягнути.
У 2023 році військові витрати Росії зросли на 24%, зрісши на 57%, починаючи з 2014 року.
Відповідно до звіту, маючи військовий бюджет, який оцінюється майже в 300 мільярдів доларів, у 2023 році на Китай припадала половина загальних військових витрат у регіоні Азії та Океанії. Ця сума зросла на 6% порівняно з 2022 роком і є двадцять дев’ятим роком поспіль збільшенням військового бюджету Пекіна.
А що ж сусіди Китаю? У 2023 році Японія, яка займала десяте місце у світі за обсягами військових витрат, збільшила свій бюджет на 11% до 50,2 мільярда доларів у порівнянні з 2022 роком. Тайвань збільшив свої витрати до 16,6 мільярда доларів, що також відповідає 11%.
Що стосується Близького Сходу, то загальні військові витрати у 2023 році в цілому зросли на 9% до 200 мільярдів доларів, що є найвищим річним темпом зростання в регіоні за останнє десятиліття.
Через війну в Газі Ізраїль збільшив свій бюджет на 24% до 27,5 мільярда доларів США. Витрати Ізраїлю значно перевищують витрати Туреччини, яка також збільшила свій військовий бюджет майже до 16 мільярдів доларів. Витрати Ірану зросли лише незначно (0,6%) до приблизно 10,3 мільярда доларів, з яких 37% дісталися Корпусу вартових Ісламської революції.
Військові витрати зросли і в Латинській Америці, особливо в Мексиці, уряд якої намагається протистояти організованій злочинності. Використання військових для придушення бандитизму та наркотрафіку є тенденцією, що зростає в регіоні протягом багатьох років, оскільки уряди або не можуть вирішити проблему за допомогою звичайних засобів, або віддають перевагу негайним насильницьким діям.
Минулого року Бразилія збільшила свої військові витрати на 3,1% до майже 23 мільярдів доларів, оскільки її Конгрес подав конституційну поправку, яка передбачає збільшення військового бюджету до мінімум 2% ВВП на рік.
Сплеск витрат не віщує нічого доброго для глобальної стабільності, але перспективи війни та миру залежать не тільки від витрачених грошей. Ключове питання полягає в тому, чи можуть дипломатичні ініціативи, спрямовані на припинення поточних конфліктів і зниження наростаючої напруги між великими державами, мати пріоритет перед спалахом насильства.