Останнім часом в українських соціальних мережах можна зауважити прояви невдоволення повільним розгортанням американської програми ленд-лізу. «Колективному українцеві» не подобалися дати старту програми , а тепер – відсутність масштабних дій. У зв’язку з цим варто сказати, що цей ленд-ліз істотно відрізняється від того, який реалізовувався в часи Другої світової війни.
Під час Другої світової війни США не тільки постачали зброю, амуніцію, техніку та продовольство своїм союзникам, але й були безпосередніми учасниками війни. Це знімало багато питань внутрішньої політики. Оскільки ленд-ліз – це не тільки добра воля Америки, але й форма її самозахисту. Мовляв, посилюючи позиції союзників, США наближають свою перемогу у війні.
На даний час такої консолідованої позиції в американському суспільстві нема. Обидві партії ведуть серйозну боротьбу за контроль над Конгресом. Проміжні вибори в Конгрес, які відбудуться 8 листопада цього року, можуть допровадити до поразки «демократів», а отже до ослаблення позиції президента Джо Байдена. Воно б нічого, якби в Республіканській партії не існувало «трампістської» групи. В цілому позиція Республіканської партії є так само проукраїнською. Але прихильники колишнього президента Трампа – іншої думки. Як видно з їхньої передвиборної риторики, вони обрали Україну слабким місцем в політиці президента Байдена.
Конгресмени від цієї неформальної групи відкрито заявляють, що Байден займається марнотратством, надаючи багатомільярдну допомогу Україні. Що треба дати йому зрозуміти, що Америка не банкомат для України. Що з цим треба покінчити. Ще зовсім недавно вони сіяли «зраду» про те, що Україна продає «на ліво» американську зброю, що треба поставити «під контроль» поставки озброєнь в Україну. При чому ці наративи активно розкручували путінською пропагандою і знаходили гарячий відгук в середовищі так званої української опозиції. Зрештою, можна згадати хоча б історію з республіканкою українського походження Вікторією Спартц. Яка влаштувала справжню колотнечу, нібито вболіваючи за Україну, а в результаті проголосувала «проти» виділення їй військової допомоги.
Недавно один з претендентів на пост спікера Палати представників – Кевін Маккарті заявив, що коли посяде цей важливий пост, то не стане з такою легкістю підписувати документи про військову допомогу Україні. Таким чином може виявитися, що оновлений склад Палати представників почне гальмувати надання збройної допомоги Україні. І тут в нагоді стане програма ленд-лізу. Обмежити яку американські політики ніяк не зможуть. В цьому й полягає стратегічний задум теперішнього політичного керівництва Америки: не братися за ленд-ліз, якщо можна обійтися потужною підтримкою з інших внутрішніх резервів.
З «українською» політикою президента Байдена є також свої «нюанси». Але про них мова піде в наступних коментарях.