Перейти до контенту

«Передостанній аргумент» Путіна та Росії

Удар по енергетичній системі України

Мобілізацію та псевдо референдуми часто називають передостаннім аргументом Путіна та Росії для підняття ставки. Наступний, останній, аргумент – це ядерна зброя. Не погоджуюсь із цим. Передостанній аргумент – це енергетична криза в Європі та гуманітарна в Україні. Саме цього намагалась досягнути Росія 10-11 жовтня. І частково отримала позитивний для себе результат.

Розмови про те, що масовий обстріл України та нашої енергетичної мережі був «помстою» за Кримський міст – далекі від істини. По-перше, досі вважаю що міст росіяни підірвали самі й в понеділок ми зрозуміли для чого. По-друге, такі операції не плануються за пару днів. Саме тому ГУР повідомила, що росіяни готували удар з 2-3 жовтня. А наших військових попередили про можливі цілі ще раніше. На початку вересня гауляйтер окупованих районів Запорізької області Євген Балицький в ефірі російського пропагандистського ток-шоу погрожував обстрілами Рівненської та Хмельницької АЕС. 19 вересня, російські окупаційні війська завдали ракетних ударів по Південноукраїнській АЕС. Внаслідок обстрілу відключився один із гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, що входить до складу Южноукраїнського енергокомплексу та три високовольтні лінії електропередачі.

Якого результату досягли росіяни, якщо в нас є світло і зв’язок, мало перебоїв і система працює стабільно? Україна припинила 11 жовтня експорт електроенергії до Європи.  Із заяви Міністерства енергетики України: «Росія продовжує здійснювати енергетичний терор проти України, а також посилює енергетичний тиск на Європейський Союз. Українська електроенергія, яку ми експортували після синхронізації до ЄС, а також окремими лініями до Молдови та Польщі, допомагала Європі заміщати російський газ та підтримувала стабільність європейської енергосистеми».

«Саме експорт електроенергії з України допомагав Європі зменшувати споживання російських енергоресурсів. І саме тому Росія знищує нашу енергосистему, вбиваючи саму можливість експорту електроенергії з України», - заявив міністр енергетики Герман Галущенко. Польща, Молдова, Румунія, Словаччина – це країни, які вже отримували українську електроенергію. Наступне збільшення пропускної спроможності з Румунією, Словаччиною та Угорщиною мали обговорювати в жовтні.

Росія налаштована створити чим більше енергетичних проблем Європі й вона все для цього робить. Так ці проблеми будуть тільки одну зиму, але вони будуть і цим хоче скористатись Путін та змусити європейських лідерів до переговорів. Також зупинка експорту – це великі втрати для нашого бюджету. Тільки в останні 10 днів серпня Україна заробила на продажі понад 1 мільярд гривень, повідомляв Forbes. «Європі не вистачає електричної енергії, а нам потрібні гроші. Це класичний win-win», – каже радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль у розмові з Forbes. На експорті електроенергії Україна потенційно може заробляти до 7,2 мільярда доларів. Це більше ніж від російського газу в пікові часи. Європа отримає здешевлення, тому що наша електрика в рази дешевша. Саме тому один з головних ударів був завданий по Бурштинській ТЕС. Також під удар може потрапити підстанція на лінії від Хмельницької АЕС до Польщі. Також залишається загроза ударів по об’єктах Західної енергетичної системи (перелік не буду писати).

Якби план Росії спрацював повністю, то ціни на електроенергію в Європі тільки б росли. Наразі є шанс, що ми відновимо постачання, але не буде збільшення об’ємів. Ми вже втрачаємо і втратимо мільярди доларів. А якби залишились без світла, то отримали додаткові гуманітарні проблеми, як ми, так і наші партнери. Бо частина українців знову б покинули країну. Бізнес який почав відновлюватись, знову б закрився. А партнерам треба було б шукати більше грошей для допомоги нашому бюджету, що означало б їх внутрішні проблеми. Саме тому нам кинулись постачати ППО і робити з цього «зоопарку» єдину систему. Хоча в лютому-березні ситуація у нас була не кращою, якщо не гіршою. Проте тоді ці удари не зачіпали Європу і її енергетичну безпеку.

Останні новини