Перейти до контенту

Тупик імені БРІКСу

Коли хочеш бути дорослим і крутим, як дорослі із G7, але не зовсім вдається.

Бажання Китаю збільшити кількість членів БРІКСу несподівано наштовхнулося на опір інших учасників.

Індія та Бразилія не погоджуються на швидке розширення організації.

Протест  висловили під час підготовчих переговорів до саміту в Йоганнесбурзі, де Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка обговорюватимуть потенційне розширення членства шляхом додавання Індонезії та Саудівської Аравії.

22 країни попросили приєднатися, а ще 20 зацікавлені у вступі до БРІКС. Хоча офіційного списку не опубліковано, країни, які виявляли інтерес у минулому, варіюються від Саудівської Аравії, Аргентини та Єгипту до Ірану, Куби та Казахстану.

Зрозуміло, що Пекін прагне розширити коло учасників задля задоволення власного самолюбства та заради збільшення числа своїх сателітів.

Пам’ятаєте твердження, що БРІКС – це 42% населення світу, 23% світової економіки та інші пафосні заяви у стилі соцреалізму.

Бразилія хоче уникнути розширення частково через ці занепокоєння, тоді як Індія хоче суворих правил щодо того, як і коли інші країни можуть наближатися до офіційного членства. Будь-яке рішення вимагатиме консенсусу між усіма учасниками.

Зустріч на саміті наприкінці серпня має на меті продемонструвати цілі блоку щодо утвердження себе як серйозної політичної та економічної сили. Група вже обговорювала можливе створення спільної валюти, хоча значного прогресу на шляху до цієї мети не очікується.

Саміт відбудеться в період загострення напруженості між Вашингтоном і Пекіном, а також на фоні того, що Південна Африка прийме президента РФ віртуально, щоб не довелося виконувати ордер на його арешт від Міжнародного кримінального суду.

Члени БРІКСу відмовилися приєднатися до країн G7 та накласти санкції на РФ за її вторгнення в Україну, хоча «Новий банк розвитку», створений БРІКС у 2015 році, заморозив російські проекти, а Москва не змогла отримати доступ до доларів через спільні фінансові інструменти блоку.

До речі, за всю свою історію цей банк проінвестував проектів лише на 33 мільярди доларів. Натомість Світовий банк виділив 104 мільярди доларів лише у  2022 фінансовому році.

Індія висунула ідею, що країни БРІКС повинні в першу чергу звертати увагу на країни з економікою, що розвиваються, а також до таких демократій, як Аргентина та Нігерія. А не до Саудівської Аравії з її династичним і автократичним правлінням (і її тісними взаєминами з Пекіном).

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді нещодавно обговорив питання можливого вступу Саудівської Аравії з наслідним принцом Мохаммадом бін Салманом. Але МЗС Індії та уряд Саудівської Аравії ніяк не прокоментувати їх результат.

Пропозиція Бразилії полягає у створенні категорій «спостерігач» і «країна-партнер». Нові країни спочатку пройдуть через ці категорії, перш ніж їх розглядатимуть як членів.

У Китаї вважається, що останнім часом БРІКС почав демонструвати ознаки слабкості та не має злагодженості в діях. Тому, поповнюючи свіжу кров, та залучаючи нових членів, Китай планує надати новий імпульс розвитку цієї організації.

Пандемія та вторгнення РФ в Україну погіршили міжнародну конкурентоспроможність країн БРІКС.  Економіки розвинутих країн, в особі США та Заходу, поступово демонструють ознаки відновлення. Все ще займаючи лідируючу позицію в новому витку технологічної революції та промислової трансформації, США відновлюють своє лідерство у світовій економіці. У той час, коли загальна потуга країн БРІКС падає. Китай вважає, що обмеження механізму БРІКС його початковими п’ятьма членами ще більше зменшить його загальний глобальний вплив і право висловлюватися на глобальних платформах.

Не забуваймо, що значна частина країн знаходяться у борговій кабалі Пекіна, а в Африці складно знайти якусь велику територію без китайської присутності.

Китай шукає союзників, які будуть в унісон з ним оскаржувати американську гегемонію. Бо на щось більше вони неспроможні.

І взагалі всі ці дії є дивними для країни, яка претендує на світове лідерство.

Останні новини