Перейти до контенту

Символізм кепки Трампа

Враз його голос став тихим і м’яким. Майже пошепки він звернувся до присутніх: «Християни, я люблю вас, християни!»

Ви, напевно, гадаєте, що ця фраза пролунала з уст протестантського пастора на якомусь великому релігійному зібранні? Ні, це цитата Дональда Трампа з його передвиборчого мітингу.

А ще на головах і грудях тисяч його прихильників був напис «Ісус — мій Спаситель, Трамп — мій президент». Сучасна Реконкіста, або новий «хрестовий похід» проти домінуючих на Тихоокеанському та Східному узбережжях ліберально-атеїстичних тенденцій.   

Після невдалої спроби вбивства Дональд Трамп прискорив перехід від «героя до месії» в очах своїх прихильників. Його мітинги були просякнуті релігійною мовою та символікою: мученик, незвичайний ангел, борець за християнські цінності, захисник віри. Богом спасений, Богом помазаний.

І дійсно, можна сказати, що християни відіграли вирішальну роль у тому, щоб Трамп зміг знову зайняти Білий дім. Один із післявиборчих заголовків у тижневику «Christianity Today» звучав так: «Шлях Трампа до перемоги все ще пролягає через Церкву» говорить сам за себе.

Через кілька годин після його переможної промови натовп прихильників у конференц-центрі Вест-Палм-Біч зібрався у вестибюлі та заспівав «How Great Thou Art» — гімн хвали й благоговіння могутньому Богу, який може творити чудеса на землі.

Щоб спробувати зрозуміти, чому Америка так голосувала на цих виборах, слід до проблем в економіці та з імміграцією також додати релігійний чинник.  При чому як вирішальний фактор, що забезпечив «червону хвилю» перемоги республіканців на всіх напрямках. 

Кампанія духовної боротьби

Трамп заручився підтримкою більшості в усіх основних релігійних групах. Наприклад, екзит-поли «The Washington Post» показали, що 58 відсотків католиків проголосували за Трампа (хоча раніше підтримували Байдена з перевагою в 20%). А кожен п'ятий виборець є католиком (і кожен четвертий проживає у важливій Пенсильванії). Приблизно 6 із 10 мормонів також підтримали Трампа.

Але, безумовно, найсильнішими релігійними прихильниками Трампа були євангелісти, а це двоє з кожних 10 виборців (22%). У 2020 році 76% із них підтримували Трампа; у 2024 році це вже було 82%, а в таких ключових штатах, як Джорджія, цей показник був іще вищим.

Кампанію Трампа дедалі частіше зображували не як політичну боротьбу, а як духовну війну, якій потрібен сильний лідер, щоб перемогти зло. Зло – це ліберали на узбережжях, які п’ють гендерно-нейтральну каву, ходять з коворкінгу на воркшоп і тринькають народні гроші в корупційних схемах.

Але потужна християнська підтримка Трампа збентежила багатьох поза церквою – його поведінка зовсім не клеїлася з «люби ближнього свого» або «блаженні лагідні». Зрештою, раніше Трамп ніколи не демонстрував любові до благочестя чи відданості Церкві. Коли його попросили назвати улюблений біблійний вірш, він сказав, що вся Біблія особлива. Коли його запитали, чи просить він прощення у Бога за здійсненні гріхи, він відповів, що ні.

Парадоксально, але більшості його виборців це подобалося. Як сказав впливовий баптистський пастор і співавтор Fox News Роберт Джеффресс невдовзі після виходу чергової стрічки про «злодіяння» Трампа: «Я не хочу якогось лагідного чи м’якого лідера чи когось, хто збирається підставити другу щоку. Я хочу жорсткого, щоб міг захистити цю націю».

Трампа сприймають таким, яким він є.  Мовляв, погодьтесь – навіть Давид і цар Соломон мали свої недоліки.

Ріст «християнського націоналізму» в США

Важливо пам’ятати, що термін «євангелісти» має ширше значення в США, ніж деінде. Багато американських євангелістів — можливо навіть третина — не відвідують церкву регулярно, і вони є «євангеліками» в номінальному сенсі.

Євангелісти означають загалом консервативну, прорелігійну різновидність американців, які можуть мати або не мати активної духовної ідентичності. Згідно з «Christianity Today», прихильники Трампа почали називати себе євангелістами після 2020 року, навіть якщо раніше вони не використовували цей термін щодо себе і не ходили до церкви.

Деякі просто наголошували на власній консервативності, без будь-яких особливих релігійних мотивів. Багато інших, з якими спілкувалися соціологічні служби, кажуть, що вони не люблять Трампа, але голосують за нього як за політика.

Національне опитування, проведене Інститутом дослідження громадської релігії виявило, що приблизно двоє з трьох євангелістів прямо або опосередковано підтримують ідею християнського націоналізму або симпатизують їй.

Трамп — герой з вадами

Дивно, але чим більше намагаються притягнути до відповідальності Трампа за кримінальні проступки, тим більшою стає його підтримка з боку євангелістів, значна частина яких не вважає, що той зробив щось погане (і як це нам знайомо, правда?). Якщо варвари біля воріт, міркують вони, то нам також потрібен варвар, щоб боротися з ними.

Багато євангелістів стурбовані тим, що Америка опинилася в духовній безодні, що християнство «на межі» і що секуляризм пожирає віру, зневажаючи класичні цінності. Традиційне християнство занепадає. У 2007 році 78% американців ототожнювали себе з християнством — до 2021 року цей показник впав до 63 відсотків. Лише третина «міленіалів» вірить у Бога порівняно з 89% їх батьків.

Водночас консервативні пастори хвилюються, що «діяння» Трампа зрештою підірвуть довіру до Церкви. Йому пригадують 2020 рік і масові протести на фоні вбивства темношкірого Джорджа Флойда при затриманні поліцейськими. Тоді він сфотографувався на фоні єпископальної церкви Святого Іоанна з Біблією в руках, перед тим давши наказ розігнати протестувальників, застосувавши гумові кулі та сльозогінний газ, щоб прокласти собі дорогу до неї.

Це викликало обурення духовенства. Джеймс Мартін, єзуїтський священик і консультант відділу комунікацій Ватикану, написав у мережі X: «Це огидно. Біблія — це не бутафорія. Церква — це не фотосесія. Релігія — не політичний інструмент». Джек Молайн, президент Міжконфесійного альянсу, заявив: «Бачити президента Трампа, який стоїть перед єпископальною церквою Святого Іоанна з Біблією в руках у відповідь на заклики до расової справедливості – відразу після використання військової сили для розгрому мирних протестувальників – є одним із найбільш кричущих зловживань релігією, які я коли-небудь бачив».

Всі ми не без гріха?

Статус Трампа, як улюбленця євангельських і консервативних виборців, може здатися дивним та нелогічним, враховуючи, що він засуджений за низку злочинів, тричі одружений, визнаний судом у вчиненні сексуальних домагань. Який нібито мав роман із порно-зіркою і називає опонентів шкідниками, жінок – стервами, ветеранів війни – невдахами, а демократів –розумово відсталими.

Але він зумів закріпити міцний зв’язок із релігійними виборцями, прийнявши їхні політичні пріоритети. Зрештою релігійні консерватори стали найміцнішим ядром виборчої бази містера Трампа і забезпечили його повернення в Білий дім.

Підготовано спеціально для LVIV.MEDIA
Оригінальна публікація тут

Останні новини