Перейти до контенту

Поза санкціями

Санкційне законодавство є недосконалим і багато в чому покладається на добру волю самих компаній.

Велика кількість західних компаній досі працюють у Росії, незважаючи на репутаційні втрати. Більшість з них є глобальними гравцями на ринку харчування й у сфері рітейлу.

Але є частина, яка продовжує напряму і без обхідних шляхів допомагати російській економіці, інвестуючи у неї західні технології та кошти.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло провідну глобальну американську нафтосервісну компанію SLB (колишня Schlumberger) до переліку міжнародних спонсорів війни

«Schlumberger фінансує воєнні злочини та геноцид, залишаючись у Росії. Зараз вона співпрацює з органами влади щодо мобілізації працівників. Я попередив про це всі західні компанії. Єдиний спосіб врятувати залишки своєї репутації – залишити Росію зараз», – написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter в суботу, 15 жовтня минулого року.

Крім цього, SLB тісно співпрацює з російськими нафтогазовими гігантами, зокрема компаніями "Газпром", "Роснефть" і "Лукойл".

Хто така SLB?

Це одна з найбільших нафтосервісних компаній, яка надає своїм клієнтам технології й обладнання для буріння та обслуговування свердловин. Це сейсмічні дослідження, будівництво інфраструктури, інтенсифікація видобування, обслуговування й ремонт нафтопромислового обладнання.

Разом з Halliburton та Baker Hughes займає понад 50% всього нафтосервісного ринку у світі.

Чому саме SLB?

Як інформує НАЗК, американська компанія SLB має критичне значення для нафтосервісного ринку держави-агресора. «Компанія чітко заявляє, що її внесок у російську економіку становив уже понад $4,5 млрд у вигляді податків, а штат SLB у Росії налічує 11 500 співробітників, які працюють на низці заводів і сервісних центрів. Крім того, в Росії SLB має широку мережу дочірніх підприємств, що дає змогу компанії обходити міжнародні санкції", - наголошується в повідомленні.

У жовтні 2022 року 9000 співробітників компанії в Росії отримали повістки про призов на військову службу на робочому місці. Крім того, компанія забороняє працівникам брати участь у роботі дистанційно, щоб ті не могли уникнути мобілізації

Важливість SLB у Росії

Нафта є основним експортним товаром Росії. Нафтові родовища з 60-их років минулого століття є виснажені, і збільшення їх продуктивності можливе лише завдяки західним технологіям та обладнанню.

В тому числі й розробці арктичних родовищ.

Вихід основних глобальних гравців з російського ринку створив технологічний вакуум, метою якого була поступова деградація тамтешнього нафтовидобутку.

Але SLB оперативно заповнила цю нішу, незважаючи на репутаційні втрати.

Гроші не пахнуть, навіть якщо це гроші, рясно зрошені кров'ю наших воїнів

Чому потрібно боротися з такими, як SLB?

Якщо Auchan, Metro, Nestle, Mondelez можна умовно назвати «споживацькими компаніями», то SLB прямо допомагає втримати видобуток нафти і наростити його. А на вторговані за це кошти на наші голови сипляться ракети та «шахеди».

Незважаючи на те, що центральні офіси компанії знаходяться у Х’юстоні та Парижі, компанія знаходить способи обійти санкції.

Гендиректор SLB Олів'є ле Пеш назвав 2022 рік «видатним». Бо компанія отримала дохід у розмірі 28,1 млрд доларів, що на 23% більше, ніж роком раніше. Згідно зі щорічною документацією,  приблизно шість відсотків цього доходу припадає на Росію.

У минулому SLB порушувала санкції, у тому числі у 2015 році, коли вона визнала себе винною та заплатила США понад 232 мільйони доларів за сприяння торгівлі з Іраном та Суданом.

Але ця вся історія є яскравим свідченням, що санкційне законодавство є недосконалим і багато в чому покладається на добру волю самих компаній.

Якщо такої доброї волі немає, а є бажання заробітку, то мусять бути інші механізми, які урівняють всіх у бажанні підживитися на російському ринку.

І це не тільки тиск громадськості, а конкретні юридичні норми.

Бо таке точкове підживлення тримає російську економіку на плаву і дає можливість продовжувати війну проти нас ще на довго.

Останні новини