Реакція українців, журналістів та експертів на слова Головнокомандувача Валерія Залужного виданню The Economist демонструє два моменти. Перший - ми розуміємо, що якби в лютому нам сказали, що скоро напад, то це б створило більше проблем, ніж допомогло б підготуватись до відбиття атаки. Другий - суспільство живе в заперечені очевидного.
Залужний, цього разу говорив саме він, а не його команда кумунікаційників, зробив послання багатьом стейкхолдерам і закрив кілька важливих питань для суспільства. І якщо на подальшу реакцію Заходу можна розраховувати, то маю сумніви, що українські політики, службовці та пересічні громадяни відреагують правильно. Все через те, що у нас одразу почали сперечатися зі Залужним, а не намагатися розібратися, що саме він сказав.
Люди, які отримують інформацію про ситуацію на полі бою з телеграм-каналів, сперечаються з Головнокомандувачем армії – це якийсь сюр, або навіть діагноз. Бойовий український генерал має чомусь менше довіри, ніж відставний генерал армії США. А різного роду «експерти» намагаються нівелювати слова Залужного, розказуючи, що той все перебільшує і, зрештою, говорить тільки для західної аудиторії.
Проте це не так. Валерій Залужний чітко пояснив різним суспільним групам, що насправді відбувається. Та вчергове наголосив, що потрібно готуватися до найгіршого, а не до святкування перемоги.
Послання партнерам. Санкції діють погано, підтримка не є достатньою. Фронт стабілізувався і для подальшого прориву потрібно покращувати матеріальну базу бригад. Якщо цього не буде, то війна затягнеться, а від цього понесуть втрати не тільки українці, але й європейці.
Не зважаючи на спростування від американського генерала у відставці Бена Ходжеса, Росія готується до чергової мобілізації та наступу, і має для цього ресурси. Ворог виготовляє ракети і обстрілює цивільну та критичну інфраструктуру України. А це означає, що тиск та дії партнерів відносно Росії – недостатні.
Послання окремим військовим. Треба думати про фронт, а не про своє майбутнє. Позитивні прогнози це добре, але вони спотворюють уявлення про ситуацію в загальному інформаційному полі. Бо саме вимога Залужного бути готовими до всього врятувала нас у лютому. Тому і зараз треба серйозно готуватися, а не розказувати про швидкі перемоги.
Послання суспільству. Демобілізації не буде, війна триватиме далі й буде не менш кровопролитною. Ніхто не стане міняти військового з досвідом 9 місяців боїв на новомобілізованого після тренувань на полігоні. Не варто очікувати, що ситуація стане простішою і хтось інший все зробить за нас.
Послання політикам та службовцям. Війна не закінчена. Ми зупинили ворога, але ще не перемогли. Не час для політичних ігор, маніпуляцій та внутрішнього протистояння. Треба посилювати армію та наш тил. Думати про підтримку енергетики, а не про свої політичні інтереси та рахунки в банках.
Також Залужний і генерал Сирський дуже добре показали, що не хочуть втягувати армію в політичні ігри та протистояння з президентом. Незважаючи на те, що топові українські ЗМІ продовжують писати про заміну Залужного на Сирського і конфлікти з Офісом Президента, генерали роблять все для того, щоб захистити армію від подібних атак.
Ми не повинні розслаблятись і думати, що все вже вирішено. Скільки б різного роду експертів не говорили про переломний момент, не розписували швидке падіння Росії, наразі його немає.