Перейти до контенту

Не таємні таємниці

Про злив секретних документів Пентагону.

Важливо розуміти, що ви ніколи не отримуєте інформацію в чистому вигляді. Все що ви отримуєте – це чиюсь інтерпретацію події та даних. Весь галас навколо «злитих секретних документів» чудово показує, як інтерпретують інформацію. І не має значення чи ЗМІ, аналітики, блогери, політики та військові експерти бачили первинні дані, чи орієнтувались на чиїсь повідомлення. Вони шукають сенсацію і знаходять навіть там, де її немає.

Також оприлюднені документи – це інформація, яку інтерпретували виходячи зі свого розуміння війни в Україні люди, що писали аналітичну довідку. Так відбувається постійно, тому будь-які запевнення в істинності того чи іншого факту можна ставити під сумнів.

*******

На мою думку, тут є три важливі площини, в яких варто коментувати цей витік. Політична – це суто американські проблеми, їх підхід до роботи з документами, союзниками та партнерами. На нас це ніяк не впливає.

Комунікаційна – тут повний провал українських органів влади, які постійно все заперечують, навіть коли партнери підтверджують інформацію, вказану у «злитих» документах (наприклад про військових НАТО в Україні).

Військова – у тих документах, що були видимі всім, немає інформації, що зашкодила б Силам оборони.

Не виключаю, що серед опублікованих Джеком Тейшейрою таємних документів США про війну в Україні, є справді важливі, що містять унікальну таємну інформацію. Ми не бачили всіх документів, тому оцінити масштаби витоку важко. Але та інформація, що потрапила у ЗМІ – не є чимось унікальним та не нашкодить бойовим діям чи потенційному контрнаступу Сил оборони України (далі - СОУ).

Що треба розуміти про опубліковані документи? Це щоденна або щотижнева аналітична довідка, яку готують для старших начальників. Вона допомагає орієнтуватись у ситуації, розуміти позицію партнерів та завжди бути готовим до обговорення питань війни, маючи базові дані (в основному публічні). На підставі даних, що відображуються у таких документах, не приймають рішення та не готують до переговорів вище керівництво Пентагону і США.

Схожу довідку ви можете читати кожного дня від Міністерства оборони Великої Британії. Це аналітика публічних даних, що зводиться до кількох тез та публікується для всіх. Розширена довідка має схожий вигляд з тими документами, які оприлюднили в США.

В Силах оборони України пишуть подібні довідки по кожному з оперативних напрямків. Вони теж заборонені для поширення. Там щоденно висвітлюється інформація як про ситуацію на фронті, так і головні новини, що можуть впливати на війну. І, на жаль, ці довідки теж часто ставали публічними завдяки окремим топовим «військовим експертам» чи журналістам, які отримували до них доступ. Але публікувались вони як ексклюзивна аналітика експертів чи інформація від журналістів.

На мою думку, чотири теми висвітлені в цих документах, були найбільш обговорюваними (сенсаційними).

Слабкість української ППО

Ця інформація не є таємною ще з осені минулого року. Ми знаємо, що нам не вистачає сучасних засобів ППО та ПРО. Ми розуміємо, що СОУ використовує дорогі й дефіцитні ракети до систем С-300 і Бук проти Шахідів. Є розуміння, що вони рано чи пізно закінчаться і тоді треба буде перебудовувати нашу систему ППО. Саме тому керівництво України постійно робить акцент на нових системах ППО для нас, які могли б отримувати ракети зі складів чи заводів країн НАТО.

Втрати

Росія намагалась використати документи та поширила сфальсифіковану інформацію про втрати. Що ж до цифр, які були вказані в оригінальному документі, то вони повністю відповідають оцінкам, які раніше озвучували наші партнери - як напряму, так і через свої медіа. Те, що з ними не погоджується Олексій Данілов, то це суто його проблема. Нагадую, що втрати це загиблі, а також поранені, полонені, зниклі безвісти чи дезертири.

Сценарії розвитку

Всі, абсолютно всі розвідки світу та навіть окремі підрозділи розвідки, що спеціалізуються на аналізі та прогнозуванні, малюють різноманітні сценарії розвитку подій. Їх не 2, 4, 6, а десятки. Там є як реальні оцінки ситуації та проноз її розвитку, так і дуже абстракті речі, що намагаються врахувати потенційних «чорних лебедів», які можуть різко змінити ситуацію. Мета таких сценаріїв - підготуватись до будь-якої ситуації.

Українські резерви

Дані про кількість військових, що тренуються на полігонах наших партнерів – публічні. Дані про кількість бригад та особового складу у Гвардії наступу – публічні. Тому цифри, опубліковані в документі, не є інформацією, яка може допомогти ворогу. Рівень забезпечення теж можна оцінити з опублікованих фото та відео про новостворені бригади.

Загалом, більшість інформації, що є в документах, може знайти, зібрати та проаналізувати кожен з нас. Все тому, що вона базується на публічних даних.

ЧОГО НЕМАЄ В ДОКУМЕНТАХ, І ЦЕ ДОБРЕ:

· Кількості особового складу СОУ.

· Кількості та номенклатури техніки, що є на озброєнні СОУ.

· Рівень забезпечення бригад.

· Детальної інформації про резерви СОУ.

· Інформації про склади та логістику.

· Даних про рівень забезпечення БК.

· Систему управління військами.

· Рівень забезпечення армії на конкретних ділянках фронту.

· Систему організації оборони.

· Плани/сценарії контрударів та контрнаступу.

· Систему підготовки українських військових закордоном.

Це означає, що реально таємної інформації, яку збирають американські розвідувальні відомства, нема. Вона захищена, а коло осіб, що мають до неї доступ - обмежене.

*******

P.S. Будь-які фейки, інформаційні війни чи ІПСО базуються на інформації, що є частково правдою, яку легко перевірити. Не варто такі зливи таврувати однозначно або як російську спецоперацію, або що це все фейк, або що всі дані правдиві. Тут одночасно все: і російська операція, і не правдиві дані, й реальні аналітичні записки. Будьте критичними до будь-якої інформації.

Телеграм канал автора – БОЄ

Останні новини