Перейти до контенту

Наступ з Білорусі: коли?

Ага! Побачимо коли!

У мережі ТікТок є популярне відео з хлопцем якого нібито побили. Відповідаючи на питання поліції, він говорить: «Коли? Ага! Побачимо коли! Коли? Коли, коли, побачим». Ця цитата дуже добре ілюструє ситуацію з потенційним наступом.

Попри всі заяви військових та розвідки, хоча б раз на тиждень знаходиться якась публічна особа, яка прогнозує напад вже «на вчора» або закликає жителів прилеглих областей тікати та готуватися до удару.

На цій темі зараз дуже легко спекулювати. Бо практично немає жодної відповідальності за подібного роду заяви. Оскільки завжди можна сказати, що ви проробляєте найгірший зі сценаріїв. А якщо напад все-таки станеться, заявити: «А я ж попереджав».  Букмекери могли б навіть ставки приймати, якою цифрою будуть нас лякати наступного разу.

Всі заяви, які не містять аналізу та конкретного прогнозування є просто закликами чи інформаційними вкидами, що допомагають Росії. Тут все як в байці про вовка, коли хлопчик кричав «вовки, вовки..». Може так статися, що в якийсь момент влада скаже «Готуйтесь», а суспільство заявить – «Що знову? Та нічого не буде». Десь так як було з попередженнями про відсутність світла та тепла. Про те, як насправді підготувалися суспільство і місцеві органи влади, як самоврядування, так і виконавча влада, до можливого блекауту, свідчать сотні мемів, які гуляють в інтернеті.

Немає сенсу детально описувати, чому білоруси не нападуть 15 грудня, як це прогнозують псевдо експерти. Подам тільки основні цифри та факти.

  • За непідтвердженими даними від білоруських опозиціонерів режим Лукашенка вже ухвалив рішення про залучення білоруських військових для бойових дій за межами країни. В цьому повідомленні ключове – «непідтвердженими даними». Наразі жодна з розвідок світу не заявила про таке рішення. Тому наразі не варто вірити цим заявам.
  • «10-15 тисяч особового складу силових структур республіки Білорусь готові взяти участь у так званій спеціальній військовій операції» - про це завили в Генштабі ЗСУ. Про цю цифру відомо було й раніше, ситуація критично не змінилась. Важливо, що тут йдеться про всі силові структури, а не виключно армію. Лякатись цієї цифри не варто, бо білоруський міліціонер з автоматом, хоч і буде нести загрозу життю і здоров’ю українським захисникам, але він не буде краще підготовленим за наших військових.
  • На даний момент на території Білорусі перебуває не більше 12 тисяч російських військових. Серед них є «кадирівці», так звані добровольці, що підписали короткострокові контракти, персонал обслуги російських баз, мобілізовані й кілька сотень спеціалістів (від пілотів до ССО – сил спеціальних операцій). Наразі не створено жодної боєздатної БТГ (батальйонно-тактична група). Їх почнуть створювати на початку грудня. Одна БТГ– це від 600 до 800 військових.
  • Для створення ударного угруповання росіянам потрібно не менше 6-11 тижнів. Тобто говорити про якусь силу, що може вже воювати та завдавати удари немає сенсу як мінімум до середини січня.
  • Також росіяни мають понад десяток зенітно-ракетних комплексів С-400, пів сотні танків, близько 80-90 ББМ, два десятки артилерійських систем і стільки ж РСЗВ, понад сотню вантажівок, десятки ПТРК і десяток систем РЕБ. Ще до 300 одиниць броньованої техніки знаходиться на ремонті на території Білорусі. Цього недостатньо, щоб розпочати наступ вже й негайно, і навіть 15 грудня.
  • Для того, щоб розпочати черговий наступ з території Білорусі росіянам потрібно мати хоча б 40 БТГ. Якщо наступ буде на кількох напрямках, то відповідно й кількість сил має бути більшою.
  • На цей час білоруська армія здатна розгорнути до 15 боєздатних БТГ. Ще 5-7 можуть бути сформовані впродовж найближчого місяця. Мобілізаційні заходи тільки розпочинаються, навчання резервістів заплановані на грудень.
  • У росіян є проблеми з логістикою. І це суттєво впливає на забезпечення військ. На території Білорусі основні шляхи ведуть зі заходу на схід. До кордону з Україною, з півночі на південь, мало шляхів, якими можна швидко постачати все необхідне для військ. Також виникнуть проблеми з оперативним перекиданням військ. Саме тому росіяни створюють окремі бази, де накопичують військову силу. За їх активністю спостерігає розвідка і фіксує кожен крок.
  • Якщо виходити з норм забезпечення технікою БТГ у російські армії, то для 40 груп росіяни мають завезти в Білорусь близько 3000 одиниць техніки (танки, ББМ, САУ, РСЗВ). Це не так швидко, як може здатися.
  • Перед вторгненням у лютому 2022 року росіяни кілька місяців стягували техніку, а особовий склад перекинули за кілька днів. Тому саме на кількість передислокованої техніки треба звертати увагу. Наступ можливий тільки тоді, коли буде достатньо техніки. Всі заяви про 90 тисяч військових - повна дурня. Важливою є техніка. А наразі головне завдання – забезпечити технікою війська на окупованих територіях України. Саме тому з Білорусі забрали понад 200 одиниць.

Замість висновку – напад неможливий у найближчі кілька тижнів, але це не означає, що його не буде в січні або лютому. Але для цього росіянам потрібно зібрати відповідну кількість військ і техніки. Також можливі обстріли або імітація наступу, щоб викликати паніку. Все це робиться для одного - відтягнути наші резерви з активної ділянки фронту українсько-російського фронту.

Останні новини