Ми регулярно чуємо з початку війни та самі стаємо учасниками дискусій про те, що Ізраїль та Німеччина недостатньо нам допомагають, зокрема конвенційними озброєннями. В суспільстві панує стереотип про якісь захмарні можливості тамтешнього воєнпрому та неймовірні залишки на складах.
Спробуймо на основі інформації, наявної в публічних джерелах простежити потенціал та можливості армій названих країн. Для цього нам треба абстрагуватися від багатьох політичних моментів і спробувати дати відповідь на питання: «А чи мають ці країни можливість нам допомагати в тому обсязі, як хочемо ми?»
У вільному доступі в глобальній мережі існує платформа «The Military Balance 2021». Це щорічне видання Міжнародного інституту стратегічних досліджень (Лондон), що містить оцінку військової спроможності та оборонного комплексу 171 країни світу. Насправді – це настільна книга щодо статистики озброєнь.
Пропоную оцінити за рівнем озброєнь Україну, Ізраїль, Німеччину та Південну Корею. Оцінити танки (MBT), бойові машини піхоти (IFV), бронетранспортери (APC) та сумарну артилерію (artillery). Порівнювати авіацію та ППО не будемо через надто різні техніко-тактичні характеристики.
Отже, в 2021 році в цих кранах було:
- в ЗСУ 858 танків, 1 184 БМП, 622 БТР та 1 818 одиниць артилерії;
- в Армії оборони Ізраїлю — 490 танків, 1 360 БТР та 530 одиниць артилерії;
- в німецького Бундесверу — 245 танків, 710 БМП, 728 БТР та 262 одиниць артилерії;
- в ЗС Республіки Корея — 2 221 танк, 540 БМП, 2 490 БТР та 12 237 одиниць артилерії (в тому числі понад 2 300 самохідних артилерійських гаубиць), що взагалі виглядає фантастикою.
Ви також здивовані гігантською кількістю озброєнь в Південній Кореї? Це обумовлено історично, з огляду на непросте сусідство з Північною Кореєю та Китаєм.
А тепер про можливості південнокорейського ВПК, якими в повній мірі скористалася сусідня Польща. Тільки факти.
Польща має намір придбати приблизно 980 танків К2 і підписала початковий контракт на 180 одиниць в серпні цього року. Перші 24 самохідні гаубиці К9А1 Thunder та 10 танків К2 Black Panter вже виготовлені на заводах Hanwha Defense та Hyundai Rotem, при чому за рекордні два місяці.
19 жовтня цього року Польща і Південна Корея підписали угоду на постачання 288 одиниць К239 Chunmoo MLRS (аналог легендарного американського HIMARS) вартістю 6 мільярдів доларів.
16 вересня Польща та Південна Корея завершили підписання контракту на постачання 48 легких бойових літаків FA -50 Fighting Eagle вартістю 3 млрд доларів. Загалом виробник KoreaAerospace Industries зобов’язався продати близько 1 000 таких літаків різним замовникам в усьому світі. А на надзвуковий винищувач KF – 21 Boramae уже вишикувалась довжелезна черга.
Південна Корея є унікальною країною світу, яка здатна створювати практично всю номенклатуру озброєнь. У 2021-2025 роках країна планує радикально переозброїтись, інвестувавши у власну безпеку понад 250 млрд доларів, в тому числі 85 млрд на розробку та випробування нових видів озброєнь. Для порівняння: в минулому році бюджет оборонки України склав всього 3 млрд доларів.
Тільки для власних військово-морських сил будується класичний авіаносець за проектом Queen Elizabeth,сумарною вартістю близько 5 млрд доларів, 3 есмінці вартістю 3,3 млрд та 8 фрегатів проекту Incheon- II, які є носіями крилатих ракет.
Очевидно, що ні в Берліна, ні в Єрусалима такого потужного ВПК немає. Німеччина давно делегувала безпекові питання США і займалась економічним домінуванням у Європі, а ізраїльський ВПК, створений під специфічні потреби війни в умовах Близького Сходу.
Погодьтесь, чи можна очікувати від Ізраїлю караванів з бронею, якщо тільки в його сусіда – Єгипту – є 2 480 танків та 5 244 БТР? Системи зв’язку, навігації, розвіддані, технології боротьба з дронами – так. Але очевидно, що не танки «Merkava».
Так що ми вже отримали від Південної Кореї? Не повірите, жодної одиниці станом на сьогодні. Були розмови про можливість постачання через треті країни, які так і залишились розмовами.
Існує версія, що Корея не поспішає надавати нам зброю, остерігаючись реакції своїх сусідів. Але чого остерігатись, коли твоє небо обороняють елітні протиракетні установки THАAD, а на горизонті авіаносна ударна група на чолі з USSRonaldReagan?
Чи достатньо Україна провела підготовчої та інформаційної роботи, щоб схилити корейців до співпраці? 11 квітня Президент Володимир Зеленський виступив перед парламентом Південної Кореї. 5 червня парламентська делегація Південної Кореї на чолі з головою правлячої партії Лі Джон Соком відвідала Україну. Корейські парламентарі побували в Ірпіні та Бучі.
Зі сторінки посольства України в Південній Кореї можна дізнатись про виставки, книги, бібліотеки і звернення Зеленського. Як вміємо – так і робимо.
На мою скромну думку, наша дипломатія в цій країні негайно має бути значно посилена професіоналами найвищого рівня. Корея – країна колективного Заходу. Сеул – найбільш «європейське» місто в Південно-Східній Азії. Кореї не потрібно довго пояснювати про агресивного сусіда, схибленого на ідеалах комунізму та сталінізму.
Крім того, нам життєво необхідна масштабна кооперація з корейцями в майбутньому. ВПК – це також та галузь, яка здатна витягнути «за вуха» нашу післявоєнну економіку. Маємо безпрецедентний шанс експортувати не тільки «високотехнологічні» зерно, руду та арматуру.