Перейти до контенту

Мобілізація в Росії

Гра в довгу та збільшення армії

Росія має певні обмеження щодо проведення мобілізації – перш за все мова про місця для розміщення особового складу. Наразі 300 тисяч – це максимальна кількість людей, яку може забезпечити система. Тут йдеться не про якість забезпечення, а про банальні речі – розквартирування та навчання.

Ведучи мову про мобілізацію, її треба розглядати у часовій перспективі року-півтора. Схоже, що Росія відмовилась від ідеї швидких результатів, а тому грає в довгу. Вона буде вичікувати і намагатись тиснути. В березні 2024 року в Росії мають відбутися президентські вибори, а за місяць до того парламентські в Білорусі. І ці місяці колективний Путін хоче пройти «спокійно». Маленька переможна кампанія вже в минулому, попереду важка і виснажлива війна.

Мобілізаційний ресурс Росії на початку минулого року оцінювали в майже 2 мільйони резервістів. І вони хочуть залучити цих людей. Звичайно, що значна частина з них вже відпала (загинула, була ліквідована в Україні, спилась, втекла), але їх замінять тими, хто взагалі не служив. Проте для системи більш важливо показати, що ці 2 мільйони є.

В першій хвилі Кремль мобілізував близько 300 тисяч. Відповідно, в наступних хвилях він буде змушений залучити інших. З огляду на підготовку, логістику та потужності російських і білоруських полігонів – це ще дві як мінімум хвилі мобілізації у 2023. І вони вже заплановані.

Проте на практиці цифри можуть виявитися меншими через різке збільшення кількості строковиків, а також через неможливість розмістити мобілізованих. Але 500 тисяч, про які пише видання The Times, якраз добре вписуються у дві хвилі призову. Решту, в разі потреби, будуть мобілізувати у 2024 році.

Існує також варіант, що активна мобілізація розтягнеться на довший час, але на полігонах нікого довго тримати не будуть. Формуватимуть батальйон і, без навчань, відразу відправлятимуть у частини, незалежно від того, де ті знаходяться. Включно з передовою. Таким чином, кількість тих, хто буквально за кілька днів після мобілізації потраплятиме на фронт стане врази більшою, ніж восени минулого року. А відповідно і мобілізувати зможуть значно більше чоловіків.

Недооцінювати російських мобілізованих не варто. Так роблять тільки дурні та диванні експерти. Мобілізація, проведена восени, на жаль, дала свої результати: Росія стабілізувала фронт, завдає нам більше втрат, зуміла змінити тактику під більшу кількість піхоти та готує армію до нових атак і великих боїв.

Саме зміна тактики, коли техніку не використовують до останнього, а піхоту кидають у бій поки вона не закінчиться, свідчить про плани провести чергову велику хвилю мобілізації. Тому що для великих наступів при теперішній тактиці треба значно більше людського ресурсу, ніж було зібрано минулого року перед черговим вторгненням 24 лютого.

Також не варто забувати про збільшення кількості строковиків. Це теж свого роду мобілізація чоловіків до армії. На перший погляд, вони ідуть служити, але захищені від участі в бойових діях. Але нічого не заважає саме таким чином мотивувати росіян іти на строкову службу, а надалі змінити законодавство та використати їх у бойових діях. І це буде не важко зробити, враховуючи збільшення віку для строкової служби та головну претензію до участі строковиків у війні – 18-річних дітей не можна відправляти на бойові дії.

Росія грає в довгу, тому не варто розслаблятися і вважати, що з передачею Україні танків все швидко завершиться.

Останні новини