Японія вкладає мільярди доларів у відродження виробництва мікросхем для захисту своєї економіки, особливо через загрозу від зростання напруженості між США та Китаєм.
Наприклад, нещодавно створена корпорація Rapidus Corp планує виробляти найсучасніші 2-нанометрові мікросхеми вже в 2027 році, фактично починаючи з нуля. За галузевими стандартами це занадто оптимістичний проект в країні, яка значно відстала від конкурентів у виробництві напівпровідників.
Ставки величезні. Вдосконалені чіпи стануть основою для десятків критично важливих технологій, включаючи штучний інтелект, системи зброї та електромобілі. Тепер значна частина світового виробництва чіпів зосереджена на Тайвані та у Південній Кореї, що робить майбутні поставки потенційно вразливими через високу напруженість у регіоні.
Наміри Токіо більш ніж серйозні. Менш ніж за три роки Японія виділила 26,7 мільярда доларів на відродження потужностей виробництва напівпровідників, а прем’єр-міністр країни Фуміо Кісіда відкрито лобіює стабільну фінансову підтримку галузі. Щоб зрештою досягти потроєння продажів мікросхем внутрішнього виробництва до 2030 року.
Країна прагне відновити себе як передову технологічну базу для виробництва чіпів, заманивши найбільших інвесторів щедрими субсидіями. Адже якщо поставки чіпів з Тайваню припиняться, це спричинить втрати на трильйони доларів, а провідні світові економіки значно постраждають.
Токіо вже може претендувати на певний успіх своєї стратегії. Найбільший у світі виробник чіпів Taiwan Semiconductor Manufacturing споруджує на півдні Японії завод і розмірковує над будівництвом ще одного. Тайванський гігант зрозумів, що проекти, частково фінансовані Токіо, можуть запуститися набагато швидше, ніж, наприклад, у США чи інших країнах.
Такі кроки допоможуть зміцнити репутацію Японії, як ключового союзника в очолюваному США глобальному ланцюжку поставок, який зобов’язується підтримувати виробництво життєво необхідних напівпровідників для всього, починаючи від смартфонів і автомобілів до новітніх ракетних систем.
Провідні титани галузі - TSMC, ASML Holding і Samsungтакож інвестують у виробничі та дослідницькі потужності в Японії, оскільки компанії шукають найкращі пропозиції для підтримки свого майбутнього виробництва.
Швидкість руху Японії контрастує з тупиковою політикою США. Закон про мікросхеми та науку 2022 року передбачив 39 мільярдів доларів прямих субсидій для нарощування виробництва в США, але про виділення першого траншу в розмірі 1,5 мільярда доларів оголосили лише цього тижня. Проблеми з браком кваліфікованої робочої сили затримали початок виробництва на новому підприємстві TSMC в Аризоні.
Японія є привабливим місцем також з інших причин. Країна має високо дисципліновану робочу силу та розвинену інфраструктуру. Падіння курсу японської ієни до найнижчого рівня за десятиліття також допомогло зробити країну набагато доступнішою виробничою базою.
Японія залишається ключовим світовим постачальником хімічних речовин і обладнання, що використовується у виробництві мікросхем.
Проте прогрес Японії вже давно зупинився на 45 нанометрах, тому для корпорації Rapidus досягти виробництва 2-нм мікросхем за допомогою неперевіреної технології IBM приблизно за п’ять років виглядає дуже непереконливо.
Корпорація не зможе конкурувати з TSMC і Samsung за типові комерційні пристрої, тому буде прагнути до ніші преміум-класу. Чому саме туди?
Тут шалений прогрес NVIDIA з її штучним інтелектом та ростом капіталізації за 4 роки з 100 млрд. доларів до 2 трильйонів запаморочує голову можливістю повторення успіху.
Тим не менш, готовність уряду Японії інвестувати величезні кошти свідчить про рішучість скористатися вікном можливостей, щоб повернути собі частину світового експорту чіпів. У світі, який стає все більш непередбачливим, краще інвестувати гроші у технології виробництва мікросхем, ніж зупинити свою економіку, як у випадку протистояння Китаю і Тайваню.