Перейти до контенту

Дмитро Фірташ – із олігарха в дипломати

Українському читачеві будуть цікавими ті, хто давав свідчення на його користь. Так, 2 серпня 2019 року у Віденському суді свідчив колишній керівник СБУ Валентин Наливайченко.

Цього місяця, а саме 16 червня, стало відомо, що Віденський земельний суд відмовив у екстрадиції Дмитра Фірташа до США. Про те, що змусило австрійських суддів повернутися до цієї справи саме зараз, провів коротке розслідування один із журналістів агенції АРА.

Виявилося, що справа Фірташа за десять років обросла новими цікавими фактами. І, як стверджує австрійський автор розслідування, «містить не лише правові причини». Журналістові вдалося отримати рішення, яке суд надав його агенції в анонімній формі.  Нова інформація, подана в рішенні, змушує ще інакше подивитися на «справу Фірташа». Як пише видання, ухвала суду міститьнові «політично вибухові деталі зі зв’язком з Білоруссю та деякими несподіваними свідками».

Якщо на процесі, ініційованому прокуратурою Чикаго у 2013 році, захист Фірташа «ліпив» із нього видатного українського політичного діяча і захисника інтересів робітників, щоб видати судову справу про корупцію за політичне переслідування, то тепер Фірташ - дипломат. До рішення Віденського суду ніхто навіть не здогадувався, що Фірташ вважає себе дипломатом і тому наполягає на дипломатичному імунітеті від кримінального переслідування в Австрії. Зокрема, судді поінформували, що Фірташ повідомив Віденський земельний суд 15 липня 2017 року та додатково 21 липня 2021 року про те, що він призначений «радником Постійного представництва Республіки Білорусь при міжнародних організаціях у Відні». Про що також «повідомила» Організація промислового розвитку ООН (ЮНІДО) 29 червня 2021 року.

Цікаво, що профільні австрійські міністерства не вважають Дмитра Фірташа дипломатом. Його прізвище також відсутнє в переліку акредитованих у Відні дипломатів, який веде МЗС Австрії. В посольстві Білорусі у Відні заявили, що не коментують свої кадрові рішення. На письмове звернення АРА не відреагували. Проігнорували запит АРА і в ЮНІДО. Але, як бачимо, деколи навіть не підтверджені юридично документи можуть мати вплив на австрійських суддів. Принаймні тоді, коли їхнім клієнтом є впливовий олігарх.

Але українському читачеві набагато цікавішим будуть ті, хто давав свідчення на користь Фірташа. Так, 2 серпня 2019 року у Віденському суді свідчив колишній керівник СБУ Валентин Наливайченко. Він заявив, що тодішній виконувач обовʼязків президента України Олександр Турчинов та премʼєр-міністр Арсеній Яценюк, які перебували «в прямому і постійному контакті» зі США попросили його, як голову СБУ, вжити «негайних заходів для усунення або обмеження впливу» Фірташа.

Як пише австрійський журналіст, Наливайченко посилався і на події, до яких сам не  був причетний, і трактував їх у сенсі захисту Фірташа. Зокрема він розповідає про зустріч провідної американської дипломатки Вікторії Нуланд із президентом Віктором Януковичем на початку листопада 2013 року, яка, «за даними СБУ», призвела до тимчасового відкликання запиту США на арешт Фірташа.

Валентин Наливайченко є дивовижною фігурою на українському політичному небосхилі. Особа, яка навчалася з 1991 по 1994 в Академії зовнішньої розвідки Російської Федерації, зуміла зробити карколомну карʼєру не тільки в українській спецслужбі, але й стати одним з топових політиків. Навіть тепер Наливайченко є народним депутатом України. І за іронією долі входить до фракції Юлії Тимошенко, запеклого ворога Фірташа. Хіба ми ще чогось не знаємо. І Юлія Володимирівна не така вже антагоністка з Фірташем. А, можливо, їх примирила якась «вища» сила. Сподіваюся, цього нам не доведеться чекати ще десять років.

Останні новини