Перейти до контенту

Дефіцит снарядів у Росії: перебільшення чи реальність

Як сприймати ситуацію про запаси снарядів у Росії та інтенсивність обстрілів?

Українські ЗМІ та окремі експерти розказують про дефіцит снарядів у росіян (артилерійських та до РСЗВ). Підтвердженням цьому нібито є повідомлення про закупівлю Росією снарядів в інших країнах та передача Білорусією своїх запасів. Також про зменшення снарядів має свідчити нижча інтенсивності обстрілів.

На мою думку, це самозаспокоєння та погана оцінка і ситуації на полі бою, і російської армії. А інформація, яка час від часу з’являється навіть від офіційних структур та спікерів, схожа на заяви про кількість ракет. Нагадаю, що до 10 жовтня «експерти» і «обізнані люди» розказували, що масового одночасного ракетного обстрілу більше не буде. Але не так сталося…

Як сприймати ситуацію про запаси снарядів у Росії та інтенсивність обстрілів?

Росіяни врахували помилки. Тому ще з весни закуповують снаряди, аби мати запас на затяжну війну і не мати дефіциту. Повідомлення, що КНДР постачає артилерійські снаряди в Росію, свідчить не про дефіцит, а про планування.

Той факт, що на фронті менше працює російська артилерія, не повинен вводити нас в оману. Це менше у порівнянні з травнем-червнем, але ця війна і далі залишається війною артилерії. Тому більшість українських захисників гинуть саме від ударів артилерії.

Тактика «вогняного валу» провалилась. Вона дала результат тільки у Маріуполі та Сєвєродонецьку. Для росіян немає сенсу її використовувати далі – тому обстріли заради обстрілів відходять у минуле.

У роботі артилерії важливо пам’ятати про ресурс гарматних стволів. Кількість пострілів, яку робили росіяни весною, фактично зробила їх стволи не придатними. Всі бачили поле всіяне ямами від пострілів, які були переважно безрезультатними. Це наслідок зношеності стволів. Вони стріляють, але є дуже не влучними. Були зафіксовано не одноразові розриви стволів у російської артилерії. Тому заміна стволів – це ще одна логістична проблема росіян, яка зменшує інтенсивність обстрілів.  Наголошу, що це логістична проблема, а не кількісна.

Ми покращили контрбатарейну боротьбу. Російські артилеристи не можуть тепер годинами стояти на одних позиціях і обстрілювати нас. Вони мусять маневрувати, діяти малими групами, а не так, як на весні - по 10, 20 систем в одному місці.

Ми знищили більшість великих складів БК біля фронту та ускладнили російську логістику. Тепер у них банально немає під рукою великої кількості БК, щоб вести інтенсивний вогонь.

Натомість росіяни покращили свою влучність. І тепер є випадки, коли вони влучають по підрозділах, які рухаються на техніці, а не тільки по статичних позиціях.

Але й Сили оборони змінили підходи до облаштування позицій та організації оборони й наступу, а це зменшує результативність російської артилерії.

Отже, наразі в росіян немає проблем із кількістю БК. Є ряд об’єктивних факторів, що вплинули на зменшення кількості обстрілів. Надіятись, що найближчим часом (були прогнози до кінця 2022 року) в них закінчяться снаряди, не варто. Їх достатньо для затяжної війни.

Дуже добре сидіти у Львові чи Києві, Лондоні чи Нью-Йорку і казати, що в росіян щось там закінчується. Але їх артилерія працює, працює не погано і, на жаль, результативно.

Останні новини