Після обрання на посаду президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва стає одним з основних ньюзмейкерів країн Глобального Півдня. Ні дня без нього – то він мирний план пише для України, то пропонує український Крим віддати Росії. А нещодавно підсолодив російській пропаганді, заявивши, що ера долара в міжнародних розрахунках наближається до кінця.
Підставами для такої пафосної заяви став той факт, що Бразилія та Китай уклали угоду про відмову від долара США у взаємних розрахунках на користь місцевих валют – юаня та реала.
Угода дозволить обом країнам обмінювати реали на юані та навпаки, минаючи конвертацію в долари.
За останніми даними, Китай є найбільшим торговим партнером Бразилії, річний оборот між країнами становить понад 150 млрд. доларів. Також Бразилія є найбільшим отримувачем китайських інвестицій в регіоні (в основному це видобуток нафти на шельфі та енергетика).
Зі сторони виглядає як сміливий виклик усталеній світовій фінансовій системі, еге ж?
Чи можна зрозуміти процеси, не вдаючись у хитромудрі плетіння фінансових наук?
Давайте спробуємо, і для цього нам достатньо ознайомитись з поняттями конвертованості та резервності світових валют.
Вільно конвертована валюта — це валюта, яка не має державних обмежень щодо обміну. Кожну валюту, що вільно конвертується, можна легко обміняти на золото чи іншу валюту. Повністю конвертовані валюти – це валюти, які зазвичай підтримують економічно та політично стабільні країни. Наприклад, валютами, які найбільше торгуються у світі, є долар США, євро, японська єна та британський фунт.
Тому гучні заяви Лули да Сілви та йому подібних адресовані не тільки долару та США, а всьому Глобальному Заходу. Який успішніший та багатший.
Долар США становить 88% усіх міжнародних операцій, євро з 31% є лише скромним конкурентом (оскільки транзакція може включати дві валюти, загальна сума може перевищувати 100%). За оцінками, юань становить лише 7% від загальної кількості операцій.
На долю долара припадає 42% обсягу міжбанківських операцій у мережі SWIFT. Частка юаня становить 2%. Євро займає вражаючі 36%, але це здебільшого бізнес усередині єврозони між членами єдиної валюти.
Але повернемось до заяв бразильського президента. Отже, умовна бразильська компанія отримала юані за експорт деревини. Їй потрібні деревообробні верстати з програмним управлінням. Одні з кращих на світовому ринку – бельгійські. Чи буде продавати бельгійська компанія верстати за юані – ні. Потрібна конвертація в євро.
Але умовна бразильська компанія не здається, бо Америка ж покарана і ера долара закінчується. І продовжує пошук тих деревообробних верстатів. Зупиняється на тому, що ніби непогані є в Китаї. Ну як непогані – та так собі, але зате дешевші в рази і у нас є юані. Класно, зручно розрахуємося, а на решту ще отримаємо пару лежаків для пляжу.
Знаєте, що це? Це індикатор бартеру.
Ось Індія купує в Росії нафти на мільярди в місяць, а експортує товарів на сотні мільйонів в рік. Рупій в російських банках вже накопичилось чимало, а от що з ними робити – невідомо.
Звичайно, це умовна і спрощена схема, де є винятки. Але при торгівлі в місцевих валютах все так і працює.
Із валютними резервами ще простіше.
Резервною валютою називають загальновизнану у світі валюту, що використовується для створення в центральних банках інших країн резерву грошових коштів з метою здійснення міжнародних розрахунків.
Щоб мати статус резервної, певна валюта має відповідати кільком основним критеріям: бути загальноприйнятним на міжнародному рівні платіжним засобом, мати стабільний курс та властивості "якірної валюти" з вільною конвертованістю та високою ліквідністю.
Найбільше про гегемонію долара говорять члени БРІКСу. Є значне прагнення цих країн-членів та кандидатів витіснити американську валюту з чинної системи міжнародних розрахунків, торговельних потоків і боргових капіталів.
Як у них справи з валютними резервами?
· У лютому 2023 року валютні резерви Бразилії становили 297,3 млрд доларів США. З них резерв у доларах США становить 80,42%.
· У січні 2023 року валютні резерви Індії становили 506,9 млрд доларів США. З них резерв у доларах США становить ~ 88,0%.
· У лютому 2023 року валютні резерви Китаю становили 3133,2 млрд доларів США. Точний склад валютних резервів Китаю є секретною інформацією. У липні 2019 року Державне управління іноземної валюти Китаю оголосило, що на кінець 2014 року активи в доларах США становили 58% від загальних резервів Китаю, знизившись з 79% у 2005 році; додавши, що його частка в активах у валюті США була нижчою, ніж середньосвітовий показник у 65% станом на 2014 рік. Аналітики вважають, що інші активи в іноземній валюті зберігаються переважно в євро, японських єнах і британських фунтах. Станом на 2014 рік Китай був найбільшим іноземним власником казначейських цінних паперів США.
Незважаючи на зусилля країн щодо «дедоларизації», заміна долара США місцевими або транснаціональними валютами є тривалим процесом. Побудова та функціонування системи торговельних розрахунків, а також такі ключові показники, як обмінні курси та ціни, вимагають подальшого вивчення ринку. Регіональні валюти, такі як юань, мають меншу стабільність і менш прийнятні на ринку, ніж долар США.
Як далеко зайдуть розмови про «дедоларизацію»? Мабуть, не дуже. У США найглибші та найліквідніші фінансові ринки у світі і вони залишаються відносно відкритими, незважаючи на деякі обмеження на китайські інвестиції в галузі, чутливі для національної безпеки. Існують вагомі причини мати домінуючу валюту на міжнародних ринках, так само як є переконливі причини мати домінуючу валюту у внутрішніх операціях у США. Ліквідність валюти породжує додаткову ліквідність, як вдома, так і в усьому світі.
Позиціям долару США в короткостроковій перспективі нічого не загрожує.