Перейти до контенту

Чат військових

Військові часто надсилають інформацію, яку цивільний чи людина ззовні не може правильно зрозуміти.

Не відкрию таємниці, якщо напишу, що військові теж мають свої чати. Одні нічим не гірші за напругою від чатів ОСББ, інші покликані швидко обмінюватись оперативною інформацією та навіть цілями.

В тих чатах, де відбувається обмін оперативною інформацією чи скидають цілі, все чітко і зрозуміло, немає нічого зайвого і всі розуміють, хто і що надсилає. Та в чатах, де іде більше розмов – повний хаос, який часто неправильно розуміють люди, що не служать.

В цих чатах є різні люди. Одні читають все, інші заглядають раз в тиждень. Хтось постійно туди пише і дізнається всі оперативні дані, що надсилали інші. Хтось раз в місяць скидає застарілу інформацію, яку вперше побачив, або взагалі новини Цаплієнка, ТСН чи «Трухи».

Наявність журналістів, волонтерів чи добре знайомих цивільних у чатах, де на початку чергового нападу були тільки військові та всі один одного знали, є нормою. Чат з 10 військових 24 лютого поступово додавав нових учасників, а кількість адміністраторів збільшувалась. Туди потрапляли спершу тільки військові, потім «тільки свої», далі «я його знаю, він нам допомагає», а тепер ще і є «попросили додати, він тільки читати буде».

Через це адміністраторам-військовим, які служать, важко це все модерувати, слідкувати за учасниками, та і їм не до того. Тому такі чати перетворюються в хаос і джерело «в розвідці», «серед військових», «у мене хтось там на такому-то напрямку стоїть».

А військові часто надсилають інформацію, яку цивільний чи людина ззовні не може правильно зрозуміти.

Саме тому аналіз потенційних цілей перетворюється у список об’єктів, куди буде бити Росія. Сценарії російських атак - на підтверджену інформацію у розвідці.

Ще один варіант витоку інформації – коли військові скидають знайомим, друзям, родичам частинки аналітик про окремий напрямок чи дії ворога. Вирвані зі загального контексту, вони лякають та малюють страшні сценарії.

Останній приклад був під час тривоги та обстрілу 10 лютого. ТСН написала про «можливий пуск до 100 ракет». Посилались вони на джерело в Міноборони. ЗМІ та соцмережі миттєво підхопили цю новину. Велика кількість ТГ-каналів, що більш-менш нормально висвітлюють новини з фронту та війну, теж поширили це повідомлення, але потім стали видаляти.

Ракет було менше і всі висміяли цю новину. Але звідки в ТСН могла взятись така інформація? Скоріш за все, їм хтось надіслав аналітику військових, чи хтось з військових, що отримав доступ до відповідної аналітичної записки, написав цифру, не дочитавши суті. Журналісти ТСН чи їх джерело далеко не єдині, хто так помиляється.

Військові рахують потенційну кількість ракет, готових до пуску – це логічно і зрозуміло. Всі можливі розвідки відстежують кожен рух росіян та підготовку ракет, літаків і кораблів до удару. Зазвичай, при аналізі підготовки, пишуть про наявну техніку, число ракет, які вона може нести та готову до пуску кількість ракет. Інформація про майже 100 ракет  – це техніка, що потенційно готова до роботи й може нести таку кількість ракет. А не кількість готових до запуску ракет.

Такі помилки стосуються й офіційних осіб, які мають доступ до аналітики, але не розуміють її, а потім поширюють неправдиву інформацію в Твіттері. Хайп і здобуття популярності на війні, обстрілах, вбивствах мирних українців – це огидно.

Окремі уривки інформації нічого не варті. Щоб їх зрозуміти, треба знати контекст і не тільки в окремій ситуації, але й те, що відбувалось на фронті раніше чи є на інших ділянках. Будь-які повідомлення, де йдеться про джерело серед військових, в більшості маніпулятивні, не відповідають дійсності або ж вирвані з контексту. Таку інформацію дуже важко підтвердити з інших джерел. Навіть якщо вам пише чоловік, брат, сват, друг – це тільки його бачення окремої ділянки чи окремий уривок інформації. Все знають і розуміють тільки у військовому командуванні різних рівнів. Всілякі радники, помічники чи заступники не отримують доступу до секретної інформації, як і ваші знайомі. Тому будьмо критичними.

Останні новини