Перейти до контенту

Бум зеленої енергетики: зворотній ефект

Європейський континент не може адаптуватися до надлишку електрики з відновлюваних джерел енергії

Завдяки швидкому поширенню відновлювальних джерел енергії іспанська електроенергія стає дедалі дешевшою. Між 11:00 і 19:00, найбільш сонячними годинами в країні, ціни на оптових ринках часто коливаються близько нуля. Навіть у Німеччині торік оптові ціни були від’ємними протягом 301 із 8760 годин торгівлі.

Оскільки сонячні батареї та вітряні електростанції масово захоплюють Європу, перед політиками континенту постає питання, що робити з усією виробленою ними електроенергією. Надзвичайно низькі — і іноді негативні ціни свідчать про те, що наразі енергія не використовується належним чином, що відображає недоліки як в інфраструктурі, так і в регулюванні. Європейські компанії та енергетичні регулятори можуть створити більш ефективний ринок трьома способами: передавати енергію в райони, де є попит і немає достатньої генерації; зміщувати попит на години, коли енергії достатньо; зберігати енергію.

Ціна електроенергії на ринку «доба наперед» 02.07.2024р.

Потреба в таких зрушеннях ставатиме лише нагальнішою. Бум відновлюваних джерел енергії в Європі більший, ніж в будь-якій іншій частині земної кулі. Минулого року на континенті було встановлено 56 гігават нової сонячної енергетики  та 17 гігават нової вітрової енергетики. До 2030 року 43% загального споживання енергії в ЄС буде відбуватися з відновлюваних джерел енергії, порівняно з 23% у 2022 році. Для порівняння: енергодефіцитна Україна споживає від 8 до 14 ГВт енергії залежно від пори року.

Один з варіантів раціонального використання – змінити попит. Це не означає переконувати всіх приймати душ під час обідньої перерви, коли сонце яскравіше світить. Натомість ідея полягає в тому, щоб перемістити гнучкі джерела попиту, такі як зарядка електромобілів і буфери централізованого опалення, на години максимального виробництва енергії. Для цього потрібні інтелектуальні лічильники, які вимірюють не лише кількість використаної енергії, але й час її використання, що дозволяє відповідно змінювати ціни. Однак поки що країни повільно просуваються в установці цих пристроїв.

Чи допоможе зберігання енергії вирішити проблему? У Вантаа, Фінляндія, місцева енергетична компанія збирається вирити басейн під містом. Він буде наповнений водою, нагрітою до 140°C, яка зберігатиме 90 гігават-годин тепла. Такої кількості достатньо, щоб підтримувати енерговитрати міста протягом року.

Інші компанії ширше використовують батареї для короткострокового зберігання. На жаль, таким схемам знову заважають існуючі структури енергетичного ринку. Що стосується таких речей, як управління перевантаженням і контроль частоти, ринки зазвичай будуються на очікуванні, що резервна потужність буде надходити від звичайних газових установок. Поки ефективне використання надлишкової електроенергії не розглядається та не заохочується в Європі.

Без кращих стимулів Європі буде важко використовувати зростаючу кількість надлишку енергії. Це, у свою чергу, знизить прибутки інвесторів у відновлювані джерела енергії. Ультрадешеву електроенергію можна виробити. Але її важко використовувати і вигідно продати.

Останні новини