Перейти до контенту

AUKUS: тихоокеанське НАТО та образа по-французьки

«Мир через силу Америки та союзників»

Ранок понеділка, військова база Сан-Дієго, Каліфорнія. Основний центр базування Тихоокеанського флоту США.

Джо Байден в знаменитих окулярах – авіаторах вітає на палубі авіаносця прем’єра Британії Ріші Сунака та прем’єра Австралії Ентоні Албанезе.

Тріо лідерів фіналізувало угоду щодо придбання Австралією атомних підводних човнів класу Virginia на 67 млрд. доларів, а також співпрацю у виготовленні надзвукових ракет, розвитку штучного інтелекту і квантових обчислень.

Прикметно, що все це відбулося в рамках об’єднання AUKUS.

AUKUS (скорочено від Australia, United Kingdom, United States) – об’єднання трьох країн, створене восени 2021 року для протидії Китаю у Індо-Тихоокеанському регіоні.

Також зустріч лідерів трьох країн поставила крапку у тривалому дипломатичному протистоянні з Францією.

Трохи історії

Військово – політичний союз AUKUS виник для стримування агресивного спливу Китаю у Тихому океані. І все б нічого, але його створення ознаменувалося грандіозним дипломатичним скандалом.

Справа в тому, що у Австралії є потреба заміни флоту із шести підводних човнів класу Collins зі звичайним дизельним двигуном на більш сучасні.

Спершу для цього було підписано контракт з Францією на виготовлення 12 ударних підводних дизельних субмарин класу Barracuda.

Але у 2021 році тодішній прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон скасував контракт із Парижем на їх будівництво на суму 58 мільярдів доларів на користь угоди зі США та Великою Британією.

Франція здійняла ґвалт, назвала це рішення «ударом в спину», звинуватила США та Австралію в нечесності і відкликала звідти своїх послів.

Як результат, Австралія прийняла рішення купити атомні підводні субмарини класу Virginia у США або створити по британському проекту новий клас човнів з максимальною локалізацією виробництва.

Для замирення з французами австралійський уряд погодився виплатити рекордні 555 млн. євро компенсації військовому концерну Naval Group.

На понеділковій зустрічі партнери вирішили, що Австралія придбає в США від трьох до п’яти атомних субмарин класу Virginia. Після того планується розробити і побудувати повністю нову атомну субмарину для флотів Британії та Австралії з назвою SSN-AUKUS. Будівництво буде відбуватися на території Британії та Австралії за британським проектом, але технологічно брати участь будуть усі три партнери

Це стане першим прецедентом за 65 років, коли Вашингтон поділиться ядерними технологіями з іншою країною.

Наразі жодна сторона Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, окрім п’яти країн – Сполучених Штатів, Росії, Китаю, Великобританії та Франції – не має атомних підводних човнів.

Фактор безпеки

Австралія має статус основного союзника США поза НАТО.

Країни з таким статусом володіють, по суті, всіма правами і привілеями країн -членів НАТО, однак на них не поширюється дія відомої статті 5 Північноатлантичного договору «Про гарантії колективної оборони на випадок військової агресії проти одного з членів Альянсу».

Вашингтон розглядає свої відносини з Австралією як ключову точку опори в Тихоокеанському регіоні.

Річ не тільки у збільшенні військової потуги Китаю на материковій частині, але й китайська експансія на острівні держави Тихого океану.

Читайте також Зміна ролей про риторику американських республіканців

Маленькі і небагаті острови не в змозі відмовити щедрим фінансовим пропозиціям Піднебесної. Китай не поспішає – стратегічною ціллю є спорудження власних військових баз по периметру Тихого океану, що неабияк дратує Японію, Південну Корею і звичайно США.

Мир через силу Америки та союзників

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що готовність Америки поділитися своєю «коронною перлиною» — технологією ядерного двигуна — з Австралією в рамках угоди підкреслює важливість, яку Байден надає союзникам.

«Якщо формула Рональда Рейгана була «мир через силу», то формула Джо Байдена — «мир через силу Америки та союзників», — сказав Салліван.

Фраза, яка претендує стати крилатою. І підкреслює важливість союзників США для забезпечення миру у світі.

Круасан та кава

Перед поїздкою до США Ріші Сунак відвідав Париж, і це був перший за 5 років візит британського прем’єра на Єлисейські поля.

Макрон знав, куди і для чого їде Сунак після Парижу. Тому оглядачам дивно було бачити усміхненого та радісного Еммануеля.

А причиною цього були не тільки домовленості зі Сполученим Королівством щодо боротьби з незаконною імміграцією та особливості співпраці після Brexit.

Як виявилося, французька енергетична компанія Electricite de France SA є головним підрядником в планах Великої Британії збудувати вісім нових ядерних реакторів цього кінця цього десятиліття. Business is usual.

Реакція Піднебесної.

Відповідаючи на запитання журналіста, чи не турбує його те, що Пекін визнає продаж підводних човнів членам блоку AUKUS агресивним кроком, Байден коротко сказав: «Ні». Президент США також заявив, що не збирається найближчим часом говорити про це із Сі Цзіньпіном.

Пекін очікувано заявив, що велика морська угода "шкодить миру та стабільності".

Місія Китаю в ООН звинуватила західних союзників у гальмуванні зусиль з нерозповсюдження ядерної зброї.

Міністерство закордонних справ країни у вівторок звинуватило три країни в тому, що вони «йдуть все далі і далі шляхом помилок і небезпек», а також у тому, що пакт ризикує створити нову гонку озброєнь.

Пікантності всій цій ситуації додає і те, що Китай є найбільшим торговим партнером Австралії. І питання полягатиме в тому, чи зможе вона продовжувати зміцнювати свої військові зв’язки зі США, одночасно зміцнюючи комерційні зв’язки з Пекіном.

Останні новини